Kultura

Mamy co pokazać

Świat zaczyna doceniać polskich artystów

Niebieski pasek Edwarda Krasińskiego zaintrygował świat sztuki. Na fot. wystawa w Stedelijk Museum. Niebieski pasek Edwarda Krasińskiego zaintrygował świat sztuki. Na fot. wystawa w Stedelijk Museum. Gert Jan vanRooij/Stedelijk Museum Amsterdam/dzięki uprzejmości Pauliny Krasińskiej i Galerii Foksal
Monograficzna wystawa Edwarda Krasińskiego w słynnym amsterdamskim Stedelijk Museum dowodzi, że w odkrywaniu przez świat naszej sztuki ciągle jeszcze tkwią rezerwy.
Wojciech Fangor op-artowskimi dziełami otarł się o światową karierę. Na fot. obraz „M55”, 1967 r.Bartosz Krupa/EAST NEWS Wojciech Fangor op-artowskimi dziełami otarł się o światową karierę. Na fot. obraz „M55”, 1967 r.

W przeróżnych międzynarodowych zestawieniach najważniejszych artystów XX w. daremnie szukać rodaków. Przed drugą wojną światową zaczynaliśmy wprawdzie obiecująco, a Muzeum Sztuki w Łodzi z powodzeniem mieszało w światowej awangardzie. Później jednak nastąpiła seria dziejowych zawirowań, które sprawiły, że – mówiąc potocznie – wypadliśmy z obiegu. Najpierw wojna, a później, gdy na nowo pisała się historia współczesnej sztuki, my tkwiliśmy za dość szczelną żelazną kurtyną. Do tego doszedł stan wojenny i tak na dobrą sprawę za promowanie polskiej sztuki mogliśmy się zabrać dopiero po 1989 r.

Polityka 31.2017 (3121) z dnia 01.08.2017; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Mamy co pokazać"

Czytaj także

Społeczeństwo

Od uchodźcy 600 zł. W Polsce kwitnie handel meldunkami

O tym, że zameldowanie nadal jest w Polsce obowiązkowe, wie niewielu Polaków. Obcokrajowców jeszcze mniej. Właściciele mieszkań meldować nikogo nie muszą. I nie chcą. W szczególności uchodźców, a już najmniej tych z Afryki. Za brak meldunku Polakom nic nie grozi, cudzoziemcom spoza Unii – grzywna. Bez zameldowania nie mogą załatwić wielu spraw. W efekcie kwitnie meldunkowy handel.

Agnieszka Rodowicz
16.02.2020