Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Bohaterski Toksarys

„Żeglarz z Miletu”, czyli rozgrywki grecko-perskie dla dużych i małych

Polityka
„Historia jest pisana przez zwycięzców” – powiedział kiedyś Churchill. „Żeglarz z Miletu” to książka o walce odważnych Greków z niegodziwymi i tchórzliwymi Persami.

To nie jest tak naprawdę powieść o morskich przygodach, choć pierwszy raz ukazała się w Polsce w latach 60. w „Klubie Siedmiu Przygód” – potężnej serii dla dzieci i młodzieży wydawnictwa Nasza Księgarnia. Teraz wraca w cyklu POLITYKI Cała Polska Czyta Dzieciom. W tej książce dla młodzieży węgierskiego pisarza Hegedüsa Gézy starożytni nie decydują się na wypłynięcie ze swojego miasta (którego ruiny położone są w dzisiejszej Turcji) do nieznanych krain, by zdobyć pierwsze życiowe doświadczenia i dobra materialne. Działają w imię wyższych wartości – wolności, równości i braterstwa broni, bo rzecz dzieje się w czasach zaciekłego odpierania przez Greków ataków Persów, w V w. p.n.e., gdy miejsce miały słynne bitwy pod Maratonem czy w wąwozie Termopile.

Główny bohater Gézy nazywa się Toksarys, jest postacią fikcyjną, którą autor uczynił kluczową dla jednego z greckich zwycięstw. Toksarys podpływa pod okręt wielkiego perskiego władcy Kserksesa i podaje się za sternika, który chciałby dobrowolnie podzielić się z wrogiem istotną wiedzą militarną. Kserkses głodny informacji przyjmuje go na poduchach w swoim purpurowym, rozbitym na pokładzie namiocie. Tyle że Toksarys nie wyjawia mu prawdy o liczbie posiadanych przez Greków okrętów (zawyża ją trzykrotnie) i o morskich manewrach, które rzekomo planują. Liczy, że Kserkses, kierując się jego fałszywymi danymi, zdecyduje się na natychmiastowy atak w miejscu i czasie, które dawałyby Grekom największe szanse na wygraną. Złoto, które otrzymał od Kserksesa, każe rozdać między greckich żeglarzy.

Toksarys, który zasięga też życiowych rad u dwóch filozofów: Anaksymenesa z Miletu i Heraklita z Efezu, wsławia się w czasie wojny z Persami jeszcze wielokrotnie. A to, w jaki sposób w „Żeglarzu z Miletu” opisany został perski władca, nie odbiega od opowieści Herodota. Węgierski pisarz przytacza za greckim historykiem, że w pewnym momencie w trakcie wieloletniej wojny rozzłoszczony Kserkses rozkazał: „Tysiąc cięgów wymierzyć morzu i wrzucić kajdany w głębinę, niech fale wiedzą, że ja jestem ich panem”. Większość informacji o Kserksesie, na których opierał się Géza, pochodzi tylko z greckich źródeł i jest bardzo prawdopodobne, że nie są one do końca sprawiedliwe. A jednak właśnie w ten sposób antyczni Grecy (w ramach ciągnącej się przez dwa tysiąclecia zemsty?) zapewnili perskiemu władcy niewdzięczną rolę we współczesnej kulturze. Podobnie jak w „Żeglarzu z Miletu” Kserkses jest odpychającym megalomanem w grze „Assassin’s Creed II” i w „300” – komiksie Franka Millera, który na duży ekran przeniósł Zack Snyder. Jedynie Gore Vidal w powieści „Stworzenie świata” spojrzał na Kserksesa bardziej przyjaznym okiem.

***

Hegedüs Géza, Żeglarz z Miletu, T. 10. Kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom, POLITYKA Sp. z o.o. SKA, s. 256. Cała Kolekcja do nabycia na www.sklep.polityka.pl/cpcd

Polityka 31.2017 (3121) z dnia 01.08.2017; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohaterski Toksarys"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną