Kultura

Korepetycje z herstorii

Czas na kobiece biografie

Ilustracje autorstwa Joanny Rusinek z książki Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Ilustracje autorstwa Joanny Rusinek z książki Anny Dziewit-Meller „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy” Joanna Rusinek
Po wydawniczym boomie na biografie, których bohaterami byli mężczyźni, nadszedł czas na kobiety. Autorki chcą odrobić ich wieloletnią nieobecność na kartach historii.
Znak

Nieraz już o tym rozmawiałyśmy w swoim gronie – że ty nic o nas nie wiesz! A przecież my jesteśmy. Siedzimy takie smutne i samotne, bo nikt do nas nie zagląda. Wycieczki szkolne jakoś nas omijają, zawsze idą tam, gdzie są chłopaki” – zaczyna Anna Dziewit-Meller swoje „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historię w spódnicy”. To książka o wybitnych Polkach, o których zapomnieliśmy. – Wybierałam takie bohaterki, które mają ciekawe życiorysy. Ale też te, które żeby osiągnąć sukces, musiały stawić czoła czy to konwenansom, czy systemowi, czy rodzinie.

Polityka 41.2017 (3131) z dnia 10.10.2017; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Korepetycje z herstorii"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021