Kultura

Pierwszy Polak w Bayreuth

Bas-baryton Tomasz Konieczny o tym, jaka jest współczesna opera

Tomasz Konieczny jako Wotan w „Walkirii” Wagnera, wystawionej przez Wiedeńską Operę Narodową. Tomasz Konieczny jako Wotan w „Walkirii” Wagnera, wystawionej przez Wiedeńską Operę Narodową. Michael Poehn/Wiener Staatsoper
Rozmowa z basem-barytonem Tomaszem Koniecznym o współczesnej operze, przyjaźniach z harcerstwa i honorowym obywatelstwie Austrii.
Tomasz Konieczny i Ildebrando D'Arcangelo w operze „Don Giovanni”.Leonhard Foeger/REUTERS/Forum Tomasz Konieczny i Ildebrando D'Arcangelo w operze „Don Giovanni”.

DOROTA SZWARCMAN: – Na YouTube można znaleźć fragment filmu Andrzeja Wajdy „Pierścionek z orłem w koronie” nawiązujący do słynnej sceny z kieliszkami z „Popiołu i diamentu”. Podłożony jest głos Zbyszka Cybulskiego, ale aktor to pan.
TOMASZ KONIECZNY: – To był mój debiut. Byłem wtedy na drugim roku szkoły filmowej, miałem 20 lat.

Filmografię ma pan niemałą, są w niej główne role.
To były przede wszystkim spektakle Teatru Telewizji.

Polityka 16.2018 (3157) z dnia 17.04.2018; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy Polak w Bayreuth"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Fiat 126p. Polski Volkswagen, tylko trochę mniejszy

Gdyby szukać materialnego symbolu gierkowskiej dekady, Polski Fiat 126p byłby jak znalazł. To za sprawą tego małego autka zaczęła się w PRL era masowej motoryzacji. Bo samochód – obok własnego mieszkania – miał być najbardziej widomym znakiem dobrobytu Polaków.

Adam Grzeszak
12.10.2021