Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Istota seksualności

Tabu precz! Kobiety cieszą się seksem na łamach komiksów i powieści graficznych

Ilustratorka i filozofka przełamują tabu obyczajowe, na własnych warunkach opowiadając w komiksie o kobiecej radości z seksu. Ilustratorka i filozofka przełamują tabu obyczajowe, na własnych warunkach opowiadając w komiksie o kobiecej radości z seksu. Keren Fedida / Unsplash
Ilustratorka i filozofka przełamują tabu obyczajowe, na własnych warunkach opowiadając w komiksie o kobiecej radości z seksu.
Plansze z antologii „Istota”: „Sfera” Evy Juszczuk.materiały prasowe Plansze z antologii „Istota”: „Sfera” Evy Juszczuk.

Kiedy Agata Nowicka przeprowadzała się kilka lat temu do Nowego Jorku, pracowała już z Aleksandrą Hirszfeld nad erotyczną powieścią graficzną stworzoną wyłącznie przez kobiety. Z Greenpointu, gdzie zamieszkała, wybrała się do specjalizującej się w komiksach brooklyńskiej księgarni Desert Island. Choć sprzedawca orientował się w kobiecej erotyce, to Polka nic nie kupiła – okazało się po prostu, że tego typu publikacje są niszowe i efemeryczne, i żadnej nie było w księgarni. Nowicka i Hirszfeld mają szansę zmienić tę sytuację, ponieważ napisały siedem scenariuszy o kobiecej seksualności, które stały się podstawą „Istoty”, osobistej antologii komiksów, będącej zapiskiem fantazji i postulatów erotycznych.

Scenarzystki zdecydowały się wydać album same, zbierając potrzebne pieniądze w Polsce i za granicą na platformach crowdfundingowych. Projekt wsparło ponad 800 osób, a zbiórka zakończyła się sukcesem.

Wbrew stereotypom

Zebrano około 100 tys. zł, które pokryły nie tylko wydanie, ale także zapewniły honoraria dla twórczyń. Do projektu scenarzystki zaprosiły pięć cenionych przez nie artystek: malarkę Agatę Bogacką i ilustratorki: Adę Buchholc, Evę Juszczuk, Joannę Krótką i Dagmarę Matuszak. Nowicka sama narysowała jeden komiks, ilustratorkę ostatniego wyłonił konkurs. – Dostałyśmy ponad 90 zgłoszeń i ostatecznie wybrałyśmy Katarzynę Borkowską, utalentowaną studentkę, żeby „Istota” stała się także szansą artystyczną umożliwiającą debiut – wyjaśnia Nowicka. Wydanie komiksu opóźniło się dziewięć miesięcy (na „The Being”, czyli angielską wersję, trzeba jeszcze poczekać), a sama antologia wywołała skrajne reakcje.

Kultura popularna była przez całe dekady tworzona niemal wyłącznie przez mężczyzn.

Polityka 35.2018 (3175) z dnia 28.08.2018; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Istota seksualności"
Reklama