„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Zimna wojna o gorący „Kler”

„Kler”: pierwszy film o pedofilii w polskim Kościele

Janusz Gajos w filmie „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, laureata Nagrody Specjalnej Jury. Janusz Gajos w filmie „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, laureata Nagrody Specjalnej Jury. Bartosz Mrozowski/Kler / Kino Świat
Werdykty i nagrody w Gdyni zepchnęło w tym roku na drugi plan przyjęcie nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego. A ten z zasłużonego dla polskiej prawicy reżysera stał się obiektem hejtu.
Joanna Kulig i Tomasz Kot w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, tegorocznego zwycięzcy.Kino Świat Joanna Kulig i Tomasz Kot w „Zimnej wojnie” Pawła Pawlikowskiego, tegorocznego zwycięzcy.

Niech żyje wolność w polskim kinie – wznosił toast Jerzy Skolimowski, odbierając Platynowe Lwy za całokształt twórczości na gali zakończenia 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Istotnie, tej wolności filmowcy mieli dotąd sporo, stąd obawa, że już wkrótce może jej zabraknąć.

Argumentów, że ze swobodą wypowiedzi zaczyna być krucho, dostarczyła zresztą sama uroczystość w Teatrze Muzycznym, a właściwie jej ocenzurowana wersja emitowana z kilkudziesięciominutowym opóźnieniem w TVP Kultura.

Polityka 39.2018 (3179) z dnia 25.09.2018; Kultura; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Zimna wojna o gorący „Kler”"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021