Kultura

Geralt był Polakiem?

Kto zagra Wiedźmina? Hollywood walczy ze stereotypami

Brytyjczyk Henry Cavill zagra wiedźmina Geralta w serialu „Witcher”. Brytyjczyk Henry Cavill zagra wiedźmina Geralta w serialu „Witcher”. REX/Shutterstock / EAST NEWS
Problemy z kolorem skóry Ciri z „Wiedźmina” i jej orientacją seksualną sprowadziły do Polski gorący temat sezonu: co komu wolno zmieniać w aktorskich kreacjach?
Geralt z gry „Wiedźmin”.materiały prasowe Geralt z gry „Wiedźmin”.

Aktor ma grać. Kogo? Tu zdania są podzielone i coraz częściej na bok odsuwane są rozważania o talencie czy statusie gwiazdy, a media społecznościowe rozgrzewają pytania, czy wolno postaciom zmieniać kolor skóry i czy heteroseksualny aktor może grać geja. Takie dyskusje są stare jak sam przemysł filmowy. Hollywood od zarania opierał się na adaptacjach znanych już z innych mediów opowieści lub ekranizowaniu autentycznych wydarzeń. Kontrowersje mogą się rodzić z rzeczy trywialnych, jak choćby kolor włosów aktora – tak było, gdy ogłoszono, że Daniel Craig, blondyn, będzie kolejnym Bondem.

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016