Kultura

Geralt był Polakiem?

Kto zagra Wiedźmina? Hollywood walczy ze stereotypami

Brytyjczyk Henry Cavill zagra wiedźmina Geralta w serialu „Witcher”. Brytyjczyk Henry Cavill zagra wiedźmina Geralta w serialu „Witcher”. REX/Shutterstock / EAST NEWS
Problemy z kolorem skóry Ciri z „Wiedźmina” i jej orientacją seksualną sprowadziły do Polski gorący temat sezonu: co komu wolno zmieniać w aktorskich kreacjach?
Geralt z gry „Wiedźmin”.materiały prasowe Geralt z gry „Wiedźmin”.

Aktor ma grać. Kogo? Tu zdania są podzielone i coraz częściej na bok odsuwane są rozważania o talencie czy statusie gwiazdy, a media społecznościowe rozgrzewają pytania, czy wolno postaciom zmieniać kolor skóry i czy heteroseksualny aktor może grać geja. Takie dyskusje są stare jak sam przemysł filmowy. Hollywood od zarania opierał się na adaptacjach znanych już z innych mediów opowieści lub ekranizowaniu autentycznych wydarzeń. Kontrowersje mogą się rodzić z rzeczy trywialnych, jak choćby kolor włosów aktora – tak było, gdy ogłoszono, że Daniel Craig, blondyn, będzie kolejnym Bondem.

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Geralt był Polakiem?"

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015