Kultura

Rozmówki pańsko-chamskie

Słownik najmodniejszych pojęć roku

W mijającym roku jednym z najgoręcej dyskutowanych publicznie tematów okazała się kwestia elitarności. W mijającym roku jednym z najgoręcej dyskutowanych publicznie tematów okazała się kwestia elitarności. Mirosław Gryń / Polityka
Tym, którzy najgorętszy spór sezonu – o lud i elity – chcą kontynuować przy wigilijnym stole, proponujemy stosowny słownik.
Stanął przed nami problem chamstwa i agresji jako narzędzi toczonej w dzisiejszej Polsce wojny kulturowej.Mirosław Gryń/Polityka Stanął przed nami problem chamstwa i agresji jako narzędzi toczonej w dzisiejszej Polsce wojny kulturowej.

W mijającym roku jednym z najgoręcej dyskutowanych publicznie tematów okazała się kwestia elitarności zderzona z próbami zrozumienia racji tzw. prostego człowieka. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie o statusie inteligencji, społecznej równości jako wymogu demokracji, ale też stanął przed nami problem chamstwa i agresji jako narzędzi toczonej w dzisiejszej Polsce wojny kulturowej. Niniejszy leksykon jest ilustracją najbardziej typowych przejawów sporu między elitarystami a obrońcami ludu.

Antyszczepionkowcy

Nowy w Polsce ruch społeczny oparty na przekonaniu charakterystycznym dla teorii spiskowych, według którego szczepienia dzieci, ale też dorosłych, mogą być śmiertelnie szkodliwe.

Polityka 51/52.2018 (3191) z dnia 18.12.2018; Kultura; s. 128
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmówki pańsko-chamskie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021