Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Muzyczne polowania na czarownice

Rosja walczy z deprawującą muzyką. Rzekomo z troski

mat. pr.
Od listopada w Rosji trwa nagonka na muzyków, których twórczość uznano za moralnie szkodliwą. Odwoływanie koncertów, kasowanie materiałów w sieci oraz cenzura tekstów odbywają się pod pretekstem „ochrony psychicznego, fizycznego i duchowego rozwoju młodzieży”.

Artykuł ukazał się w internetowym wydaniu Nowej Europy Wschodniej »

W październiku decyzją prokuratury Niżnego Nowogrodu odwołano koncerty Ełdżeja, Matranga, Monietoczki i JahKaliba, orzekając, że ich twórczość przepełniona jest wulgarnymi treściami, zachęcającymi nie tylko do nadużywania alkoholu i narkotyków, ale także do samobójstwa, a nawet kanibalizmu.

Orzeczenie to efekt 19-stronicowego listu zaniepokojonej „społeczności rodzicielskiej” do lokalnych władz z żądaniem podjęcia odpowiednich środków zapobiegawczych, które uchroniłyby młodzież przed psychiczną, fizyczną i duchową deprawacją. W konsekwencji organizatorzy koncertów zostali pociągnięci do odpowiedzialności karnej za rozprzestrzenianie szkodliwych treści.

Czytaj także: Steve Buscemi ofiarą rosyjskiej cenzury. Za „Śmierć Stalina”

„Judasz” znika z YouTube′a

Podobna sytuacja miała miejsce w listopadzie w Jakucku, gdzie lokalne władze wezwały do ochrony najmłodszych przed koncertami Ełdżeja. Uznano, że jego teksty mogą wywołać alkoholizm, narkomanię oraz uzależnienie od hazardu. Artysta został zmuszony do odwołania koncertu pod groźbą linczu.

W tym samym czasie pod naciskiem lokalnych władz i służb bezpieczeństwa w Permie i Kazaniu grupa Ic3peak została zmuszona przerwać koncert i opuścić miasto, a także odwołać wystąpienia w Nowosybirsku oraz Niżnym Nowogrodzie. Również raper Haski musiał wycofać się z organizacji koncertu w Krasnodarze i Rostowie nad Donem, a jego teledysk do utworu „Judasz” został usunięty z rosyjskiego serwisu YouTube.

Troskę o odpowiedni rozwój moralny rosyjskiej młodzieży, który odbywałby się zgodnie z propagowanymi przez Kreml konserwatywnymi wartościami, najpełniej oddaje wniosek szefa oddziału FSB ds. literatury, aby ufundować państwowe granty dla poprawnych politycznie muzyków. Trudno nie powstrzymać się tu od porównań z czasami radzieckimi. W 1984 r. Ministerstwo Kultury ZSRR opublikowało listę zagranicznych artystów demoralizujących młodzież. Wśród nich znaleźli się Madonna, Michael Jackson, U2, AC/DC, Metallica, Iron Maiden czy Judas Priest.

Warto także przypomnieć o podobnych przedsięwzięciach (ale na mniejszą skalę) na polskim gruncie, w których przoduje Ryszard Nowak – jego lista zakazanych zespołów uzupełniana jest przez katolickich księży, takich jak ks. Piotr Markielowski. Na szczęście sytuacja w Polsce na razie różni się od tej w Rosji.

Czytaj także: Kreml w ogniu krytyki z powodu filmowej premiery

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama