Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy na marzec 2019)

mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Marianne Dubuc, „Droga na górę”, Wytwórnia, Warszawa 2019. Książka o przemijaniu, a zatem siłą rzeczy i o śmierci – zrobiona z niezwykłym wyczuciem, delikatnością i sugestywnymi niedopowiedzeniami. U podnóża wielkiej góry mieszka wiekowa Pani Borsukowa, która co tydzień wspina się na szczyt. Pewnego dnia spotyka młodego, niepewnego siebie kota Lulka. Zabiera go ze sobą, uczy patrzeć na świat i rozumieć go. „Droga na górę”, choć jest opowieścią niezwykle prostą, mieści w sobie ogromny ładunek doświadczeń i emocji. I co zaskakujące w przypadku historii o przemijaniu – smutku jest tu akurat najmniej.

Corinne Dreyfuss (tekst), Benjamin Chaud (ilustracje), „Gili gili. Słówka z ostatniej chwili”, Zakamarki, Poznań 2019. Benjamin Chaud, jeden z najbardziej rozchwytywanych francuskich ilustratorów, tym razem w wersji dla najmłodszych. Wraz z Corinne Dreyfuss tworzą słowniczek dla maluchów. W większości są to oczywiście zwroty dźwiękonaśladowcze: fuj, papa, bla bla, ćwir, akuku. Chaud, rysując cały czas we własnym stylu, stosuje skrajnie żywe, ciepłe i radosne kolory, co nie zdarza mu się aż tak często.

Maciek Blaźniak (pomysł), Przemek Liput (ilustracje), „Ziemia do Jadzi”, Mamania, Warszawa 2019. Mała Jadzia ma posprzątać w swoim pokoju. Nie chce, ale musi. Sprzątanie zamienia jednak w konstruowanie kosmicznej rakiety z domowych sprzętów. Książka obrazkowa duetu Blaźniak i Liput przypomina trochę „Calvina i Hobbesa” – pokazuje potęgę dziecięcej wyobraźni i dzieje się w dwu światach: realnym i w świecie wyobraźni głównej bohaterki. Uważni rodzice znajdą tu także coś dla siebie. Autorzy zostawiają im drobne, nostalgiczne tropy. W kącie pokoju stoi miecz He-Mana, na podłodze leży maskotka jednego z bohaterów „Przygód z Matplanety”, a kolorystyka i kompozycja niektórych plansz przypominają stare dobre radzieckie znaczki z kosmonautami.

Barbaro Lindren (tekst), Charlotte Ramel (ilustracje), „Teraz będziesz kurą”, Zakamarki, Poznań 2019. Trochę w podobnej tonacji – zacierania granicy między wyobraźnią a rzeczywistością – zrobiona jest także książka „Teraz będziesz kurą”. Niepozorna historia o zabawie ma tutaj podwójne, wizualne dno, ale zdradzanie go w recenzji zepsułoby całą zabawę. Ważne, że autorzy przeprowadzili całą operację przebiegle i zabawnie. Do tego Charlotte Ramel ma ciekawą, drapieżną, trochę zinową kreskę.

Eric Carle, „Bardzo głodna gąsienica” (wersja XXL), Wydawnictwo Tatarak, Warszawa 2019. Z okazji 50-lecia najgłośniejszej książki Erica Carle′a właśnie ukazała się jej wersja XXL. Jeśli ktoś nie miał do czynienia z małym pierwowzorem, gdzie książka przestaje być jedynie nośnikiem opowieści, a staje się jej tworzywem – może śmiało sięgnąć po nowe wydanie. Wyjątkowe wyczucie koloru i przejścia między barwami widać teraz jeszcze lepiej. No i w końcu da się tę książkę rozłożyć porządnie na podłodze.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama