Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy w lipcu 2019)

Proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane.

Anna Garbal (tekst), Anna Rudak (ilustracje), „Atlas miast Polski”, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. Publikacja wzorowana na „Atlasie miast” Martina Haake to bardzo ciekawa lektura na wakacje. O ile ta pierwsza publikacja skupiała się na światowych metropoliach, o tyle „Atlas miast Polski” przedstawia nie tylko największe rodzime ośrodki, ale i miasteczka, a nawet wsie. Giżycko ma tu własną rozkładówkę, a jeśli trafimy na rozdział o Białymstoku, znajdziemy również informację o zabytkach Supraśla. Ta odmienna od wielkomiejskiej perspektywa to ogromna zaleta książki.

„Atlas miast Polski”mat. pr.„Atlas miast Polski”

Jean-Baptiste Del Amo (tekst), Pauline Martin (ilustracje), „Tak jak ty”, Entliczek, Warszawa 2019. Autorzy w prosty, a jednocześnie trafiający do serca sposób starają się wytłumaczyć dzieciom, jak myślą i czują zwierzęta. Mały czytelnik dowiaduje się, że podobnie jak on – czworonogi mogą być smutne, zaniepokojone, mają swój dom i rodzinę. Na pierwszy rzut oka nie ma w tym nic odkrywczego, ale zestawienie różnych przykładów i ich nawarstwienie zmusza do myślenia.

„Tak jak ty”mat. pr.„Tak jak ty”

Chris Haughton, „O nie, Dudusiu!”, Dwie Siostry, Warszawa 2019. Duduś to niesforny pies, który pewnego dnia zostaje sam w domu i „ma nadzieję, że będzie grzeczny”. Na nadziei się jednak kończy. Haughton jest mistrzem dowcipu, który w tym wypadku uzyskuje poprzez nieustanne trzymanie czytelnika w napięciu. „O nie, Dudusiu” to także książka, która zostawia dziecku sporo miejsca na domysły, a do tego artysta zilustrował ją w mocnym, trochę plakatowym stylu.

„O nie, Dudusiu!”mat. pr.„O nie, Dudusiu!”

Anna Llenas, „Kolorowy potwór”, Wydawnictwo Mamania, Warszawa 2019. „Kolorowy potwór” ukazał się już jakiś czas temu w postaci tradycyjnej książki, a teraz do księgarni trafiła wersja pop-up. Fabularnie niewiele się zmienia: tytułowy potwór musi ponazywać swoje emocje, by się w nich nie pogubić. Zmieniają się jednak ilustracje. Pop-up daje autorce nowe możliwości: zobrazowane emocje są jeszcze bardziej wyraziste.

„Kolorowy potwór”mat. pr.„Kolorowy potwór”

Eve Herrmann (tekst), Roberta Rocchi (ilustracje), „Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy”, Egmont, Warszawa 2019. Na koniec rzecz, która nie jest książką, ale świetną pomocą edukacyjną na lato. Uczy bowiem rozpoznawania i obserwowania ptaków. Pudełko zawiera zestaw kart prezentujących poszczególne gatunki za pomocą bardzo dokładnych, hiperrealistycznych ilustracji. W środku znajdziemy także karty z piórami i notatnik/szkicownik do prowadzenia własnych obserwacji.

„Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy”mat. pr.„Biblioteczka Montessori. Ptaki Europy”

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną