Kultura

Lektury na XXI w.

Międzynarodowe Czytanie. Lektury obowiązkowe na XXI w.

Co czytać w XXI w.? Co czytać w XXI w.? Kourosh Qaffari / Unsplash
Wraz z warszawskim Teatrem Studio redakcja „Polityki” proponuje swoistą alternatywę – lub uzupełnienie – do czytanych podczas Narodowego Czytania „nowel polskich”. A w sobotę zapraszamy na pl. Defilad do wspólnej lektury!
mat. pr.

Zainspirowani listami współczesnych lektur tworzonymi co roku m.in. przez Baracka Obamę czy Billa Gatesa, stworzyliśmy własną – 20 dzieł socjologicznych, historycznych, reporterskich, filozoficznych, ekonomicznych oraz powieściowych, których lektura pomoże zrozumieć zmieniający się świat, a w nim nasz kraj. Wyboru książek dokonało jury, w którego skład weszli: filozofka Agata Bielik-Robson, pisarka Małgorzata Rejmer, zastępca dyrektora Teatru Studio Tomasz Plata oraz nasi redakcyjni koledzy Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk.

Listę lektur zaprezentujemy podczas Międzynarodowego Czytania na placu Defilad 7 września (i opublikujemy w „Polityce” cztery dni później). Prezentacji towarzyszyć będzie inscenizowane czytanie jednego z wybranych dzieł – „Kobiet i władzy” profesorki z Cambridge Mary Beard.

– Skoncentrujemy się na pierwszym eseju z książki Mary Beard, o głosie kobiet w przestrzeni publicznej. Na placu Defilad wciągniemy, wraz z aktorkami, pomnik Mickiewicza do zabawy. Bo wciąż tak jest, że w naszej przestrzeni publicznej więcej głosu od żywych kobiet mają martwi, kamienni panowie – zapowiada reżyserka czytania Weronika Szczawińska. Wystąpią Monika Świtaj, Aleksandra Matlingiewicz i Martyna Peszko, autorką kompozycji jest Aleksandra Gryka. Zapraszamy!

Szczegóły: tutaj
Wydarzenie na Facebooku: dołącz!

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Afisz. Premiery; s. 81
Oryginalny tytuł tekstu: "Lektury na XXI w."
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama