Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Czytanie dla zrozumienia

20 książek, które tłumaczą współczesny świat

20 książek opublikowanych w Polsce od początku 2018 r., które powinny zainteresować każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak działa współczesny świat. 20 książek opublikowanych w Polsce od początku 2018 r., które powinny zainteresować każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak działa współczesny świat. Polityka
20 książek, które pozwalają lepiej zrozumieć współczesny świat. Lista Międzynarodowego Czytania akcji POLITYKI i Teatru Studio.
mat. pr.

Akcję Narodowego Czytania trudno lekceważyć czy krytykować, nie sposób wszak narzekać, że najwyżsi urzędnicy państwa promują literaturę. Zarazem warto pamiętać, że czytanie może służyć nie tylko wzmacnianiu narodowej dumy, ale i innym celom. Choćby zdobywaniu wiedzy. Stąd pomysł na Międzynarodowe Czytanie. To wspólne przedsięwzięcie POLITYKI i warszawskiego Teatru Studio. W minioną sobotę, gdy Andrzej Duda promował nowele pozytywistów, na stołecznym placu Defilad przedstawiliśmy listę 20 książek opublikowanych w Polsce od początku 2018 r., które – jesteśmy o tym przekonani – powinny zainteresować każdego, kto chce lepiej zrozumieć, jak działa współczesny świat. W wyborze uczestniczyli filozofka Agata Bielik-Robson, reporterka Małgorzata Rejmer, dziennikarze POLITYKI Justyna Sobolewska i Edwin Bendyk oraz zastępca dyrektora Teatru Studio Tomasz Plata. Poniżej nasza lista. Znaleźli się na niej socjolodzy, politolodzy, historycy, psycholodzy, filozofowie obojga płci, a także jeden powieściopisarz. Śmietanka współczesnej nauki, przede wszystkim humanistyki.

W co układa się ten zestaw? Na pewno zwraca uwagę fakt, że w przynajmniej kilku książkach następuje próba pozytywnej rewaluacji idei oświeceniowej – wydawałoby się, dawno już zdyskredytowanej. Powrót oświecenia wprost postuluje Steven Pinker, podobne wątki można znaleźć u innych autorów. Wygląda na to, że pozytywiści, wierni spadkobiercy oświecenia, z typowym dla nich przeświadczeniem o emancypacyjnej mocy wiedzy, byliby z naszego wyboru zadowoleni.

ZYGMUNT BAUMAN, Retrotopia. Jak rządzi nami przeszłość, przeł. Karolina Lebek, Wydawnictwo Naukowe PWN
Ostatnia, wydana już pośmiertnie, książka bodaj jedynego z naszych humanistów, który w kilku minionych dekadach zdobył realną popularność międzynarodową.

Polityka 37.2019 (3227) z dnia 10.09.2019; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Czytanie dla zrozumienia"
Reklama