Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Rysownik z dziurką od klucza

Bohdan Butenko i jego niezapomniane rysunki

Gucio i Cezar – słynni bohaterowie komiksu i serialu animowanego. Gucio i Cezar – słynni bohaterowie komiksu i serialu animowanego. Bohdan Butenko i Krystyna Boglar „Gucio i Cezar”/Wydawnictwo Dwie Siostry
Bohdan Butenko pozostawił po sobie tysiące wybitnych ilustracji i wspomnienia kilku pokoleń czytelników. Był artystą poważnie traktującym młodego odbiorcę. I postrachem drukarzy.
Bohdan ButenkoFranciszek Mazur/Agencja Gazeta Bohdan Butenko

W dowodzie osobistym w rubryce zawód mam wpisane »plastyk«. Można to sprecyzować jako grafik” – mówił o sobie. Ale Bohdan Butenko, który zmarł 14 października w wieku 88 lat, był przecież kimś więcej. Do sumy jego dzieł – ilustracji, komiksów, projektów graficznych – trzeba doliczyć niezwykłą osobowość, poczucie humoru, ciekawość świata i ludzi. Do końca życia był aktywny, brał udział w spotkaniach autorskich, współpracował z „Przekrojem”. Kilka miesięcy temu na Warszawskich Targach Książki, mimo zmęczenia, wciąż chętnie odpowiadał na pytania zaczepiających go fanów, rozdawał autografy, pozował do zdjęć.

Żaden rysownik tworzący w Polsce po drugiej wojnie światowej nie miał takiego jak on wpływu na kolejne pokolenia czytelników. Nie tylko jako wybitny ilustrator i autor komiksów – Butenko był przecież także animatorem, scenografem (m.in. przy Kabarecie Starszych Panów), opracowywał czołówki seriali telewizyjnych, projektował plakaty i pocztówki, zajmował się typografią. Niestrudzony.

Podsłuchane inspiracje

Chyba każdy ma swoją ulubioną książkę z jego rysunkami. Często tę pierwszą, zapamiętaną na całe życie – w moim przypadku to „Pięć przygód detektywa Konopki” Janusza Domagalika. Ale z Butenki nigdy się nie wyrastało. Ilustrował książki dla młodzieży i dla dorosłych. Stworzył niezapomniane komiksy: przygody Gapiszona, który mógłby być dalekim polskim kuzynem Charliego Browna z „Fistaszków”, fotograficzne historyjki z Kwapiszonem, opowieści o Guciu i Cezarze (według scenariuszy Krystyny Boglar), a także zrealizowany na ich podstawie serial animowany z fantastycznym dubbingiem Mieczysława Czechowicza i Bronisława Pawlika. Jego prace można było podziwiać w powieściach, zbiorach wierszy, książkach popularnonaukowych i oczywiście w pismach „Miś” i „Świerszczyk”, z którymi związany był przez lata.

Polityka 43.2019 (3233) z dnia 22.10.2019; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Rysownik z dziurką od klucza"
Reklama