Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Jak Tokarczuk oczarowała Szwedów

Olga Tokarczuk podbiła Szwecję

Bankiet noblowski w sztokholmskim ratuszu. Olga Tokarczuk między królem Karolem XVI Gustawem a księciem Szwecji Danielem. Bankiet noblowski w sztokholmskim ratuszu. Olga Tokarczuk między królem Karolem XVI Gustawem a księciem Szwecji Danielem. Andrzej Hulimka / Forum
Olga Tokarczuk emanowała spokojem, jak gdyby stres i trema opuszczały ją przed wyjściem do publiczności. A życzliwe zainteresowanie polską noblistką stopniowo zamieniło się w entuzjazm.
Król wręcza pisarce medal noblowski.Jonathan Nackstrand/AFP/EAST NEWS Król wręcza pisarce medal noblowski.

Tegoroczne wydarzenia siłą rzeczy porównywano z tymi sprzed 23 lat, znanymi ze zdjęć i relacji. O tym, jak Wisława Szymborska paliła z królem papierosa, krążą legendy nawet wśród akademików. Paliła też, wbrew regulaminowi, przed i po wykładzie. Tymczasem Olga Tokarczuk nie mogła spokojnie wypalić papierosa przed Grand Hotelem, bo natychmiast zbiegali się łowcy autografów i zdjęć.

Szymborska pomyliła się w ukłonach, wywołując rzęsiste brawa – Tokarczuk udało się nie pomylić. Pisarka nie zajęła słynnego noblowskiego apartamentu na siódmym piętrze Grand Hotelu (było dwoje noblistów literackich i jeden apartament).

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Kultura; s. 140
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak Tokarczuk oczarowała Szwedów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >