Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Tajemnica śmierci Alberta Camusa. Zabiło go KGB?

Albert Camus Albert Camus Rene Saint Paul / Rue des Archives / Forum
60 lat temu Albert Camus zginął w wypadku samochodowym. Niedawno ukazała się książka, której autor udowadnia, że pisarz został zabity przez KGB. Nie wszyscy dają temu wiarę.

4 stycznia 1960 r. Albert Camus jechał samochodem razem ze swoim wydawcą Michelem Gallimardem, miał wtedy 46 lat. Doszło do wypadku. Camus zginął na miejscu, Gallimard kilka dni później w szpitalu. Przez lata uznawano, że był to zwykły, tragiczny wypadek, dopiero w 2011 r. włoski pisarz Giovanni Catelli natrafił w pamiętniku czeskiego pisarza i tłumacza Jana Zábrany na sugestię, że było to zabójstwo. Teraz ukazała się jego książka „La mort de Camus”, w której przedstawia wyniki swoich poszukiwań.

Czytaj także: Nieznane oblicze Alberta Camusa

Kontrowersyjny wypadek Camusa

Wypadek budził od razu kontrowersje, bo doszło do niego na prostej drodze przy małym natężeniu ruchu. Czeski pisarz dowiedział się od swojego informatora – wysoko postawionego w strukturach KGB – że samochód został specjalnie przygotowany. Rozkaz zabicia Camusa wydał, zdaniem Zábrany, osobiście minister spraw zagranicznych Dymitr Szepiłow, którego w 1957 r. Camus atakował we francuskiej prasie po wydarzeniach na Węgrzech. Użył wtedy określenia „masakra Szepiłowa”.

Wcześniej pisarz publicznie wspierał Borysa Pasternaka, autora zakazanego w Związku Radzieckim „Doktora Żywago”. Zdaniem Catellego Moskwa miała aż nadto powodów, żeby zlecić zabójstwo w typowym dla KGB stylu.

Czytaj także: Jak działali szpiedzy w czasach zimnej wojny

Dla kogo Camus był niewygodny

Catelli – jak pisze „Guardian” w artykule o jego książce – zbadał francuskie powiązania z KGB i znalazł tych, którzy też od początku nie wierzyli w wypadek. Tak jak francuski prawnik, który twierdził, że to była inscenizacja KGB przeprowadzona z poparciem francuskiego wywiadu. Zdaniem Catellego Camus był niewygodny dla francusko-radzieckich relacji, był też skłócony, jak pamiętamy, z wieloma francuskimi intelektualistami, którzy ślepo popierali ZSRR.

Teorii Catellego nie popiera córka Camusa, która zakazała mu cytowania jej ojca. Mimo to książka ukazała się we Francji, Włoszech i w Argentynie, a na okładce poleca ją pisarz Paul Auster, którego argumenty Catellego w pełni przekonały. W „Guardianie” wypowiedział się z kolei brytyjski literaturoznawca Alison Finch, który nie wierzy, że było to polityczne zabójstwo zatwierdzone na najwyższych szczeblach władz. Autor książki ma jednak nadzieję, że pojawią się kolejne dowody – tak jak to miało miejsce w 2011 r., po pierwszym artykule, który na temat napisał.

O Camusie, który dziś znowu stał się aktualny jako komentator zjawisk globalnych: biedy, byłych kolonii czy zagrożonej demokracji, pisaliśmy niedawno w „Polityce”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną