Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Koronawirus nie oszczędza świata sztuki

The Art Museum w Chinach The Art Museum w Chinach mat. pr.
Rozprzestrzeniający się koronawirus odciska piętno na wielu branżach, od turystyki po przemysł elektroniczny. Świat sztuki też coraz bardziej odczuwa skutki epidemii Covid-19.

Chińskie muzea pozamykano. Różne ważne wydarzenia kulturalne, jak Art Basel w Hongkongu czy Beijing Art Week, odwołano albo przełożono. Bywa, że na czas nieokreślony. Trudno byłoby wymienić wszystkie takie przypadki, bo skala zjawiska jest nadzwyczajna. Najistotniejsza z punktu widzenia światowego rynku sztuki była decyzja o odwołaniu Art Basel. Na bezprecedensowy krok zdecydowano się jeszcze na początku lutego. Organizowane od 2013 r. targi to największe tego typu wydarzenie w Azji, odwiedzane co roku przez dziesiątki tysięcy gości. W ubiegłym roku było ich rekordowo dużo: 90 tys.

Podkast „Polityki”: Koronawirus uderza w światową gospodarkę. Kto straci?

Wirtualne targi sztuki

Tak jak w poprzednich latach ósma edycja Art Basel miała odbyć się w marcu, a organizatorzy liczyli, że ściągnie jeszcze więcej gości. Żeby biznes nie ucierpiał (tak dotkliwie), w tym roku targi z Hongkongu przeniosą się... do sieci. Potencjalni kupcy będą mogli przejrzeć prace w internecie albo poprzez aplikację. Na to samo rozwiązanie w obliczu epidemii zdecydowali się organizatorzy konkurencyjnego wydarzenia: Art Central. I trudno się dziwić, biorąc pod uwagę popularność i wysokość tych transakcji. Co prawda organizator Art Basel na swojej stronie internetowej już zaprasza do Hongkongu w 2021 r.

Migrujące aukcje sztuki

Dom aukcyjny Sotheby’s ogłosił, że część wiosennych aukcji, które miały odbyć się w Hongkongu, zostanie przeniesiona do Nowego Jorku. Christie’s, inny gigant na rynku, swoje aukcje zaprezentuje za kilka miesięcy. Chińscy kupcy sztuki muszą zaczekać, a sytuacja znajdzie odzwierciedlenie i w innych rejonach. Warto podkreślić, że Chiny to trzeci największy gracz na rynku sztuki. Po USA, które są zdecydowanym liderem (ponad 40 proc. udziałów), i Wielkiej Brytanii.

Z jednej strony chińskie muzea zamknięto dla zwiedzających, a z drugiej opóźniają się otwarcia nowych instytucji kultury. W tym zjawiskowe The Art Museum zaprojektowane przez wybitnego japońskiego architekta Tadao Ando. Pod znakiem zapytania stoi też choćby planowane na ten rok otwarcie monumentalnej siedziby muzeum sztuki M+ w Hongkongu, projektu szwajcarskiego studia Herzog & de Meuron.

Włosi też muszą poczekać

Ognisko koronawirusa zlokalizowano także we Włoszech. W północnej części kraju zamknięto na kilka dni m.in. muzea oraz inne instytucje kultury. W Mediolanie, Turynie czy Wenecji podjęto takie działania jak w Azji. Największe na świecie targi meblowe i wzornictwa Salone del Mobile, które od lat odbywają się w pierwszym z wymienionych miast, przełożono z kwietnia na czerwiec. Pod koniec maja w Wenecji powinno wystartować Biennale. Nie wiadomo, czy tak się stanie. Pod znakiem zapytania stoją kolejne imprezy, które przyciągały na Półwysep Apeniński turystów ze świata.

Czytaj też: 13 najważniejszych pytań o epidemię Covid-19

Walka z czasem

Odwołane targi sztuki i wystawy, wstrzymane aukcje, zaburzony rytm obrotu dziełami – świat sztuki także odczuwa skutki epidemii. We Włoszech trwa teraz walka z czasem, żeby uniknąć podobnego scenariusza w innych europejskich państwach (nie wspominając o Stanach Zjednoczonych). Zamknięty Luwr i Centrum Pompidou? Odwołane największe na świecie targi sztuki w szwajcarskiej Bazylei (czerwiec)? Najbliższe tygodnie pokażą, z czym jeszcze trzeba będzie się zmierzyć. A potem przyjdzie pora na liczenie strat, także finansowych.

Czytaj też: Czy WHO ogłosi pandemię?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną