Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Polska: western czy horror?

Młode kino gatunkowe

„Eastern” Piotra Adamskiego – obraz kraju skupionego w dwóch wrogich obozach. „Eastern” Piotra Adamskiego – obraz kraju skupionego w dwóch wrogich obozach. materiały prasowe
Młodzi filmowcy patrzą na Polskę przez pryzmat kina gatunkowego: westernu, horroru czy science fiction. Co widzą?
„Jestem REN” Piotra Ryczki – interesująca metafora sytuacji kobiet.materiały prasowe „Jestem REN” Piotra Ryczki – interesująca metafora sytuacji kobiet.

Już pierwsza scena „Easternu” (premiera zapowiedziana na 20 marca) obiecuje mocne wrażenia: pościg w lesie kończy się śmiercią jednego z uczestników. Ginie chłopak zastrzelony przez dziewczynę nieco tylko młodszą od siebie, ale wszystko wydaje się przebiegać według ustalonych reguł. Na miejsce przyjeżdża lekarz, wypisuje akt zgonu, a zwłoki zostają ułożone tak, by nikt nie miał wątpliwości: to była zemsta.

Akcja debiutanckiego filmu Piotra Adamskiego toczy się we współczesnej Polsce, którą rozpoznajemy na pierwszy rzut oka: schludne, zamożne domy, samochody błyszczące nawoskowaną karoserią, spokojne przedmieścia, zatłoczone centrum.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska: western czy horror?"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022