Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Palcem po Polsce

Literatura o podróżach

Jedno ze zdjęć z „Wędrownego zakładu fotograficznego” Agnieszki Pajączkowskiej, która przejechała śladem akcji „Wisła”. Jedno ze zdjęć z „Wędrownego zakładu fotograficznego” Agnieszki Pajączkowskiej, która przejechała śladem akcji „Wisła”. Agnieszka Pajączkowska
Jeżdżąc na rowerze stacjonarnym na balkonie, odwiedziłam najdalsze zakątki naszego kraju. Czytałam przy tym książki z coraz bogatszego nurtu literackiego o podróżach po Polsce.
Adam RobińskiAlbert Zawada/Agencja Gazeta Adam Robiński

Można chodzić piechotą, można jechać samochodem, można patrzeć na krajobraz, na ptaki, na pozostałości PRL, na przydrożne bary albo szukać śladów historii. Każdy z autorów uprawia inny rodzaj podróży. Michał Książek szedł piechotą przygraniczną drogą („Droga 816”), Agnieszka Pajączkowska przejechała ze swoim zakładem fotograficznym („Wędrowny zakład fotograficzny”) śladem akcji „Wisła” i zbierała opowieści przesiedleńców. Adam Robiński w „Hajstrach” i „Kiczerach” nie tylko podróżuje, ale opowiada o krajoznawcach, demitologizuje też Bieszczady jako krainę pierwotnej dzikości.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Palcem po Polsce"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >