Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kultura

Odmrożenie z poślizgiem

Odmrożone muzea

Minister Gliński Zamku Królewskim w Warszawie. Minister Gliński Zamku Królewskim w Warszawie. Andrzej Lange / PAP
Władza odmroziła muzea. Inne gałęzie kultury patrzą teraz na muzealników i zastanawiają się, jak działać, gdy nie wiadomo, co wróci szybciej: wirus czy widzowie.
Trwają prace nad wytycznymi dla teatrów, oper, baletów, filharmonii, jak zorganizować bezpieczny powrót widzów. Bierze się pod uwagę scenariusz czeski, gdzie teatry mają zielone światło od 11 maja.Anna Musiałówna/Polityka Trwają prace nad wytycznymi dla teatrów, oper, baletów, filharmonii, jak zorganizować bezpieczny powrót widzów. Bierze się pod uwagę scenariusz czeski, gdzie teatry mają zielone światło od 11 maja.

Zamek Królewski w Warszawie odmrażał osobiście minister Gliński – w pierwszym dozwolonym przez Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego terminie, 4 maja. W towarzystwie dyrektora Zamku i prezesa KGHM Polska Miedź, głównego mecenasa Zamku, otworzył Bramę Zegarową i przemówił. Na razie zwiedzać można wyłącznie nieco okrojoną Trasę Królewską i ogrody, tylko indywidualnie, bez dostępu do audioprzewodników i w liczbie do stu osób na godzinę. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, dezynfekcji dłoni oraz zachowania dwumetrowego dystansu. W tym samym dniu Wawel umożliwił dostęp do dwóch dziedzińców i ogrodów renesansowych. O salach na razie milczy.

Większość placówek muzealnych i galerii celuje z restartem pomiędzy 12 a 15 maja. Na razie trwają prace nad systemem ochrony sanitarnej, konsultacje ze służbami epidemiologicznymi, analizowane są różne warianty dotyczące godzin otwarcia, liczby widzów, prawidłowego oznakowania dla publiczności, dezynfekcji, zabezpieczenia pracowników itd. Muzeum Narodowe w Krakowie otwarcie planuje stopniowo i po uzyskaniu odpowiednich certyfikatów sanitarnych. Zacznie od Sukiennic, które planuje otworzyć najpóźniej do połowy maja, i zakłada, że wszystkie 11 oddziałów będzie witać zwiedzających do połowy czerwca. Przy wejściu do budynków pojawią się dozowniki z płynem dezynfekującym, w budynkach – plakaty z zaleceniami m.in. dezynfekcji rąk, noszenia rękawiczek i osłon twarzy, zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób, zachętą do korzystania z własnych słuchawek przy wypożyczaniu audioprzewodnika i wybierania schodów zamiast wind. Kasy będą odgrodzone przegrodami z pleksi, będzie też przerwa techniczna na dezynfekcję sal ekspozycyjnych.

W większości przypadków zdecydowano się na „programowy poślizg”.

Polityka 20.2020 (3261) z dnia 12.05.2020; Kultura; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Odmrożenie z poślizgiem"
Reklama