Staram się dawać ogólne wskazówki, że ważne są rzeczy takie, jak nadzieja, przyjaźń, rodzina – tłumaczy swoją strategię pisarską autor bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży Rafał Kosik.
JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Od początku pandemii mój syn przeczytał już cztery tomy serii „Amelia i Kuba”. Nie jest łatwo dziś wciągnąć dziewięciolatka w czytanie, bo ma mnóstwo innych atrakcji. Jak to się robi?
RAFAŁ KOSIK: – Zaczynałem od dorosłej fantastyki naukowej. I kiedy doszedłem do pisania dla dzieci, to przeanalizowałem, co takiemu młodemu człowiekowi będzie się podobać. I dlaczego nie lubią czytać lektur. Często problemem są rozwlekłe opisy i powolna narracja.
Polityka
30.2020
(3271) z dnia 21.07.2020;
Kultura;
s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska+"
Justyna Sobolewska
Krytyczka literacka. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Wcześniej pracowała w „Przekroju” i „Dzienniku”. Autorka książki „Książka o czytaniu, czyli resztę dopisz sam” (2012 r.), której poszerzone wydanie ukazało się w 2016 r. Zasiada w kapitule Nagrody im. Gombrowicza oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2017 r. przygotowała antologię opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana dumna prowincja”. Jest laureatką nagrody PIKowy Laur przyznawanej przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa.