Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Festiwal Inne Brzmienia tym razem od 3 do 6 września

Festiwal Inne Brzmienia Festiwal Inne Brzmienia Ignac Tokarczyk / mat. pr.
Rok 2020 nie był łaskawy dla sektora kulturalnego. Upłynął pod znakiem odwołanych tras i festiwali, wstrzymanych dofinansowań i wyśrubowanych wymagań sanitarnych.

Mimo przeciwności kilku organizatorów podejmuje trud promowania kultury niezależnej w tym niełatwym okresie – jednym z nich jest społeczność skupiona wokół lubelskiego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w tym roku po raz 13.

Impreza na Błoniach pod Zamkiem Lubelskim będzie miała miejsce wyjątkowo 3–6 września. Organizatorom udało się przenieść na końcówkę lata sporą część koncertów zaplanowanych pierwotnie na ostatnie dni czerwca, a nawet poszerzyć line-up. Wykonawcy, którzy nie mogli pojawić się na specjalnej, wrześniowej edycji Innych Brzmień, deklarują chęć zagrania na imprezie w przyszłym roku.

Festiwal Inne BrzmieniaKrzysztof Mazur/mat. pr.Festiwal Inne Brzmienia

Lubelski festiwal od lat jest synonimem różnorodności i wysokiej jakości muzycznej. Organizatorzy stawiają na promocję ambitnej kultury, bookując koncerty wykonawców, którzy wyznaczają nowe kierunki w sztuce lub robili to w przeszłości, stając się z czasem legendami swojego gatunku i wzorami dla kolejnych pokoleń artystów. Sięgając tylko do programu dwóch ostatnich edycji, widzimy nazwiska takie jak Lee „Scratch” Perry, ojciec chrzestny muzyki dub, czy George Clinton, prawdopodobnie najważniejszy obok Jamesa Browna twórca funku, który miał ogromny wpływ na brzmienie kalifornijskiego hip hopu lat 90., a jego muzyka odegrała też istotną rolę w rozwoju house i techno.

Na tegorocznej edycji usłyszymy m.in. legendę niemieckiej sceny elektronicznej Barbarę Morgenstern, grupę MU, czyli najnowszy międzygatunkowy projekt Tymona Tymańskiego, a także Daniela Spaleniaka, twórcę z pogranicza bluesa, folku i rocka, autora muzyki ilustracyjnej i uznanych ścieżek dźwiękowych do produkcji Netflixa czy CBS. Ten ostatni jest zresztą związany z jednym z partnerów festiwalu: wytwórnią Antena Krzyku. W trakcie wrześniowych koncertów będziemy mieli okazję usłyszeć szerokie spektrum wykonawców działających pod skrzydłami kultowej wrocławskiej oficyny. Prezentacja wybranej wytwórni, ważnej dla sceny niezależnej, stała się już tradycją Innych Brzmień. W ubiegłych latach twórcy festiwalu współpracowali na podobnych zasadach z takimi labelami jak niemiecki Glitterbeat czy belgijski Crammed Discs.

Festiwal Inne BrzmieniaIgnac Tokarczyk/mat. pr.Festiwal Inne Brzmienia

Antenę Krzyku reprezentować będzie też Izzy and the Black Trees, poznański zespół, któremu przewodzi wokalistka, gitarzystka i autorka tekstów Iza „Izzy” Rekowska. Zespół inspirowany takimi artystkami i artystami jak Patti Smith, PJ Harvey czy Sonic Youth, stylistycznie plasuje się gdzieś między americaną, post rockiem i punkiem. Na albumie „Trust No One”, który ukazał się w kwietniu, znalazła się solidna porcja zadziornej energii, która na pewno świetnie sprawdzi się na żywo.

Kolejnym reprezentantem partnerskiego wydawnictwa będzie legenda polskiej nowej fali – zespół 1984, który debiutował w Jarocinie 35 lat temu i wypracował sobie miano kultowego przedstawiciela gatunku. Grupa po latach zawirowań i zmian składu wciąż chwyta za gardło i nagrywa – najnowszy album „Piękny jest świat” ukazał się pod koniec czerwca.

W katalogu Anteny Krzyku znajdziemy też gdańską formację Trupa Trupa, która pojawi się na scenie pod lubelskim zamkiem 4 września. Grupa ma już ugruntowaną pozycję na indierockowej scenie nie tylko w Polsce, ale i na świecie – będąc żywym dowodem, że międzynarodowy sukces jest jak najbardziej w zasięgu polskich artystów i wydawców. Poza koncertami na festiwalach – od Desert Daze po Primavera Sound – grupa ma na koncie singiel wydany przez legendarny amerykański label Sub Pop i zbiera pochlebne recenzje w najważniejszych gazetach i portalach muzycznych (Mojo, Pitchfork, „Rolling Stone”).

Festiwal Inne BrzmieniaKrzysztof Mazur/mat. pr.Festiwal Inne Brzmienia

Poza reprezentacją rodzimej sceny na festiwalu będziemy mogli usłyszeć imponujący zestaw zagranicznych wykonawców. Ostatniego dnia Innych Brzmień na scenie pojawi się Pokaz Trio, ukraińska grupa mieszająca muzykę współczesną i awangardową ze słowiańskim folkiem i muzyką ludową, wszystko to przy wykorzystaniu klasycznego jazzowego instrumentarium – kontrabasu, perkusji i fortepianu. Drugim ukraińskim zespołem jest Sherpa The Tiger, lwowski kwartet łączący elektronikę z krautrockiem. Muzyka grupy przywodzi na myśl soundtracki z lat 80. w psychodelicznym, tanecznym wydaniu. Blok wschodni będą reprezentować też trzy Litwinki – grupa Shishi. Artystki w klasycznej formule power trio – bas, gitara, perkusja – przeplatają surf rocka z soulem i melodyjnym popem.

Na lubelskiej scenie zawita też duo zza oceanu – Dengue Dengue Dengue. Peruwiańczycy Rafael Pereira i Felipe Salmon mieszają basową elektronikę z tradycją muzyczną Ameryki Łacińskiej, tworząc miksturę, która nie pozwala stać w miejscu. Z nie tak odległego Zachodu Inne Brzmienia odwiedzi też brytyjska grupa Nubiyan Twist. Dziesięcioosobowy zespół pod przewodnictwem gitarzysty Toma Excella podbija europejskie sceny jako objawienie współczesnego afro-jazzu. Grupa ma na koncie kilka świetnie przyjętych wydawnictw i współpracę z takimi gigantami jak Mulatu Astatke czy Tony Allen. Obaj grali w poprzednich latach na Innych Brzmieniach.

Festiwal Inne BrzmieniaKrzysztof Mazur/mat. pr.Festiwal Inne Brzmienia

Program Innych Brzmień dopełni świetna selekcja polskich artystów: folkowo-punkowa formacja Pochwalone, projekt Javva wywodzący się ze sceny jazzowej i alternatywnej, ale skupiony na muzyce tanecznej, objawienie młodej sceny jazzowej ostatnich lat, czyli grupa EABS, inspirowane twórczością Williama Blake′a, awangardowe trio William′s Thing czy działający od lat 80. przedstawiciele Gdańskiej Sceny Alternatywnej – zespół Bielizna.

Organizatorzy podkreślają, że bezpieczeństwo wszystkich uczestników festiwalu jest w tym roku priorytetem. Dlatego impreza odbędzie się w dostosowanej do nowych wymogów formie. Polecamy śledzić stronę Innych Brzmień, by być na bieżąco z najnowszymi informacjami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale będzie konieczna rezerwacja miejsc za pośrednictwem aplikacji Going. Pierwsza pula wejściówek dostępna będzie od 14 sierpnia.

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama