Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Dawno temu w Warszawie

„Król” – widowiskowa ekranizacja powieści Twardocha

Michał Żurawski jako żydowski bokser i gangster Jakub Szapiro. Michał Żurawski jako żydowski bokser i gangster Jakub Szapiro. Canal+/Łukasz Bąk
„Król”, serial Canal+ według bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha, to warszawska historia gangsterska z lat 30. Widowiskowa i ze znów aktualnymi tematami społecznymi i politycznymi.
Arkadiusz Jakubik jako Jan „Kum” Kaplica i Borys Szyc jako Doktor Radziwiłek.Canal+/Łukasz Bąk Arkadiusz Jakubik jako Jan „Kum” Kaplica i Borys Szyc jako Doktor Radziwiłek.

„Mało ich” – zauważa z satysfakcją Stanisława Tabaczyńska, patrząc przed siebie na zbliżających się pod transparentami z hasłami antysemickimi i nacjonalistycznymi członków ruchu ONR-Falanga, ze wzorowanym na Bolesławie Piaseckim Bronisławem Żwirskim na czele. Sama stoi w pierwszym rzędzie demonstracji socjalistów z PPS, pomiędzy kolegami z gangu: żydowskim bokserem Jakubem Szapiro i samym bossem Janem „Kumem” Kaplicą, który bez problemu łączy lewicową wrażliwość z wymuszaniem haraczy i mordowaniem niepokornych czy niewypłacalnych.

Polityka 44.2020 (3285) z dnia 27.10.2020; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Dawno temu w Warszawie"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.

Tomasz Targański
19.01.2022