Kultura

Nie rysować czegokolwiek

Mariusz Wilczyński: W animacji wszystko może być prawdziwe

Mariusz Wilczyński (ur. 1964 r.) – jeden z najciekawszych twórców współczesnej animacji. Mariusz Wilczyński (ur. 1964 r.) – jeden z najciekawszych twórców współczesnej animacji. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
W animacji wszystko może być prawdziwe i wiarygodne, trzeba to tylko umiejętnie dawkować – mówi Mariusz Wilczyński, malarz, performer, scenograf, autor filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.
Kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.materiały prasowe Kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

JANUSZ WRÓBLEWSKI: – Film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” od premiery na festiwalu w Berlinie idzie jak burza. Zdobywa kolejne nagrody, m.in. w Annecy, Palić, Ottawie, Limie, Wiedniu, Hokkaido, teraz powalczy o Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Czy to pana zaskakuje?
MARIUSZ WILCZYŃSKI: – Miałem ogromne obawy, a właściwie byłem przekonany, że poza moją głową, a już na pewno poza Polską tak osobisty film przemknie niezauważony.

Polityka 49.2020 (3290) z dnia 01.12.2020; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie rysować czegokolwiek"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Królewny – żony i matki władców

Wagę dynastycznej dyplomacji rozumieli także Piastowie i Jagiellonowie, którzy wykorzystywali ożenki swoich sióstr, córek i wnuczek do zawierania politycznych aliansów.

Anna Czarniecka
23.02.2021