Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Najciekawsze książki dla dzieci. I jedna dla dziecka w sobie

Okładka książki „Dyktator” Okładka książki „Dyktator” mat. pr.
Jak co miesiąc, a tym razem przedświątecznie, proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Nikola Kucharska, Fakty i plotki o smokach, Nasza Księgarnia

„Fejknaukowa” książka o smokach będąca prawdziwą encyklopedią zupełnie zbędnej wiedzy. Z zabawnej publikacji Nikoli Kucharskiej dowiemy się wszystkiego o wielkich gadach: jest tu podział na gatunki, smocza budowa organów wewnętrznych, historia relacji z człowiekiem, a także wiele informacji o procesie dorastania. Autorka korzysta ze znanego i bardzo popularnego schematu wydawniczego, jakim jest obrazkowa książka edukacyjna dla dzieci, i tworzy jej parodię, która świetnie pobudza wyobraźnię małego czytelnika.

Okładka książki „Fakty i plotki o smokach”mat. pr.Okładka książki „Fakty i plotki o smokach”

Ximo Abadia, Dyktator, przeł. Tomasz Pindel, Wydawnictwo Format

Choć jest to opowieść o gen. Franco, a ściśle rzecz biorąc o tym, jak wyrasta się na dyktatora, Ximo Abadia stara się przedstawić młodemu czytelnikowi uniwersalne zasady i metody tyranii. Ich absolutnym fundamentem jest poczucie odrzucenia, kompleksy i strach przed innością. Książka obrazkowa (tzw. picturebook), a do tego gatunku niewątpliwie należy „Dyktator”, ma też tę zaletę, że obraz dobudowuje do słów dodatkowe znaczenia. Tak jest i tutaj: narracja budowana jest za pomocą prostych i mocnych ilustracji.

Okładka książki „Dyktator”mat. pr.Okładka książki „Dyktator”

Aleksandra i Daniel Mizielińscy (tekst i ilustracje), Natalia Baranowska (tekst), Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu, Dwie Siostry

Najnowszy tytuł autorów „Map” (tym razem ze wsparciem Natalii Baranowskiej) to ciekawe połączenie obrazkowej publikacji podróżniczej z książką kucharską. Wędrując przez kolejne kraje z całego świata, czytelnik poznaje nie tylko najbardziej znane dania narodowych kuchni, ale także ich kontekst kulturowy oraz konkretne przepisy. Jak zawsze w przypadku Mizielińskich mamy tu rozbudowane, narracyjne obrazy, pełne detali i dynamicznej akcji.

Okładka książki „Daj gryza”mat. pr.Okładka książki „Daj gryza”

Tadeusz Baranowski, Dymki z Tintnina jak dymek z komina, Kultura Gniewu

Tadeusz Baranowski to klasyk polskiego komiksu, który ma to szczęście, że zarówno jego kreska, jak i surrealistyczne poczucie humoru wytrzymują próbę czasu. W oczekiwaniu na filmową wersję „Podróży smokiem diplodokiem” warto sięgnąć po jego niepublikowane dotąd po polsku krótkie komiksy z belgijskiego magazynu komiksowego dla młodzieży „Tintin”. Historie pochodzą z lat 1984–87 i są świetnym uzupełnieniem dla pełnometrażowych albumów.

Okładka książki „Dymki z Tintnina jak dymek z komina”mat. pr.Okładka książki „Dymki z Tintnina jak dymek z komina”

Peter Frankopan (tekst), Neil Packer (ilustracje), Jedwabne szlaki. Nowa historia świata, przeł. Iwona Michałowska-Gabrych, Wilga

Ciekawe książki historyczne dla młodzieży, jednocześnie atrakcyjne wizualnie, zdarzają się rzadko, więc warto przyjrzeć się „Jedwabnym szlakom”. Tytuł jest trochę mylący, bo obok szlaków typowo handlowych znajdziemy tu szlaki wojenne czy takie, o których ludzka cywilizacja wolałaby nie pamiętać – jak szlak niewolników. Każdy z nich został opatrzony wysmakowanymi ilustracjami, które – choć ciążą ku realizmowi – korzystają z języka wizualnego różnych kultur i okresów: średniowiecznej ryciny, chińskich rysunków czy arabskich map. I choć inspiracje pochodzą z rozmaitych źródeł, całość jest niezwykle spójna i oryginalna.

Okładka książki „Jedwabne szlaki”mat. pr.Okładka książki „Jedwabne szlaki”

Admirałowie wyobraźni. 100 lat polskiej ilustracji w książkach dla dzieci (pod redakcją Anity Wincencjusz-Patyny), Dwie Siostry

Na koniec książkowy prezent, który śmiało mogą sprawić sobie wyjątkowo grzeczni rodzice pielęgnujący wewnętrzne dziecko i mający sentyment do lektur z czasów dzieciństwa. „Admirałowie wyobraźni” nie są opowieścią o historii polskiej ilustracji, ale swego rodzaju obrazkowym leksykonem, wizualną podróżą przez różne artystyczne motywy, jak czerń, lokomotywa, słoń, czarownice, ale także socrealizm. Są tu zarówno klasycy polskiej ilustracji, jak i artyści popularni obecnie. Dzięki temu widać, jak dawni mistrzowie wpływali na młodsze pokolenia. Gigantyczna merytorycznie i fizycznie lektura.

Okładka książki „Admirałowie wyobraźni”mat. pr.Okładka książki „Admirałowie wyobraźni”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną