Kultura

Przestrzeń do dyskusji

Jak pandemia zmienia architekturę

Projekt Evolve (postcovidowy klub nocny) libańskiego biura architektonicznego Rabih Geha Architects. Praca prezentowana podczas wystawy „Shape of Things to Come” w ramach Dubai Design Week. Projekt Evolve (postcovidowy klub nocny) libańskiego biura architektonicznego Rabih Geha Architects. Praca prezentowana podczas wystawy „Shape of Things to Come” w ramach Dubai Design Week. Rabih Geha Architects
Pandemia zdemolowała kulturę, turystykę, gastronomię… W architekturze może przynieść ciekawe zmiany.
Projekt zrewitalizowanych bloków na osiedlu Grand Parc Bordeaux z powiększonymi oknami i dobudowaną elewacją budynku, w której powstał ogród zimowy.Philippe Ruault Projekt zrewitalizowanych bloków na osiedlu Grand Parc Bordeaux z powiększonymi oknami i dobudowaną elewacją budynku, w której powstał ogród zimowy.

Pierwsze wrażenia związane z pandemią bywały zróżnicowane. Odpoczywał słuch (mniejszy hałas) i węch (mniej spalin). Ale już wzrok bywał niepokojony widokiem pozamykanych placów zabaw, pustymi uliczkami i skwerami, przy których zwykle buzowało życie towarzyskie. Z niepokojem mijało się monofunkcyjne dzielnice biurowców, po których, jak w postapokaliptycznych wizjach, tylko hulał wiatr. I choć informacje o delfinach baraszkujących w kanałach Wenecji i dzikach wędrujących przez opuszczoną przez turystów Barcelonę okazywały się fake newsami, to każdy czuł, że puls miasta bije słabiej i gdzie indziej niż dotychczas, a pierzeje ulic z zamkniętymi knajpkami i sklepami czy miejskie parki nagle postrzegaliśmy z zupełnie innej perspektywy.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Kultura; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Przestrzeń do dyskusji"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007