Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Kwiecień 2021: pięć książek dla młodszych czytelników

Z książki „Niemożliwe” Z książki „Niemożliwe” Marcin Maziej
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Štěpán Zavřel (ilustracje), Mafra Gagliardi (tekst), Dziadek Tomek, przeł. Ewa Nicewicz, Tatarak

„Dziadek Tomek” to pierwsza na polskim rynku publikacja klasyka czeskiej ilustracji, który w 1959 r. wyjechał z kraju, by pod koniec lat 60. osiąść we Włoszech. Choć książka pochodzi z lat 80., jest bardzo aktualna i delikatnie niepoprawna politycznie. Otóż pewnego dnia w jednym z miast burmistrz postanawia przenieść wszystkie babcie i dziadków do Szczęśliwego Domu, ale szczęście oczywiście jest iluzoryczne. Dzieci chcą zatem odbić i uwolnić seniorów. Pięknym, surrealistycznym ilustracjom towarzyszy przewrotna, trochę anarchistyczna i antysystemowa fabuła z antytotalitarnym posmakiem.

Okładka książki „Dziadek Tomek”mat. pr.Okładka książki „Dziadek Tomek”

Catrina Sobral, Niemożliwe, przeł. Jakub Jankowski, Druganoga

Powiedzenie, że człowiek jest częścią kosmosu, to nie tylko metafora. Wszyscy składamy się z tej samej materii – właśnie to chce pokazać małym czytelnikom Catrina Sobral, przedstawiająca w spektakularny sposób historię ewolucji życia na Ziemi: od cząsteczki do człowieka, od skali mikro do makro. Ta perspektywa w połączeniu z mocnymi, oszczędnymi rysunkami kreślonymi grubą kreską przynosi bardzo ciekawe efekty.

Okładka książki „Niemożliwe”mat. pr.Okładka książki „Niemożliwe”

Olivier Tallec (ilustracje), Nadine Brun-Cosme (tekst), Duży Wilk i Mały Wilk, przeł. Jadwiga Jędryas, Dwie Siostry

Historia o trudnych początkach rodzącej się przyjaźni – tak w jednym zdaniu można by streścić fabułę „Dużego Wilka...”. Choć wzrok przykuwają malarskie, niezwykle barwne ilustracje, najważniejsze jest tutaj to, co dzieje się między planszami i słowami. W przemilczeniu, oczekiwaniu i napięciu. A są to przede wszystkim emocje, lęki i nadzieje.

Okładka książki „Duży Wilk i Mały Wilk”mat. pr.Okładka książki „Duży Wilk i Mały Wilk”

Sydney Smith, Sam w mieście, przeł. Wojciech Szot, Sto Stron

Poetycka, bardzo subtelna opowieść, której dwuznaczność ujawnia się dopiero w finale. Sydney Smith przy pomocy parakomiksowej formy opowiada o chłopcu wędrującym samotnie po wielkim mieście. Dzięki niemu patrzymy na metropolię z zupełnie innej perspektywy, skoncentrowani na detalach, których dorośli nie zauważają. Na końcu okazuje się, że sam w mieście jest nie tylko główny bohater, ale szczegółów Państwu nie zdradzę.

Okładka książki „Sam w mieście”mat. pr.Okładka książki „Sam w mieście”

Tove Jansson, Muminki, tom 1, przeł. Teresa Chłapowska, Egmont Polska

Potężne, obszerne i bardzo estetycznie wydane tomiszcze z oryginalnymi i pierwszymi komiksami Tove Janson. W porównaniu do książek i filmów komiksowe Muminki są trochę doroślejsze, bardziej zwariowane i zbuntowane. Widać gołym okiem, że to cykl gazetowy. Sporo tu bowiem improwizacji, nagłych zwrotów akcji: nie zawsze logicznych, ale zawsze zabawnych. Możemy tylko pozazdrościć Jansson wyobraźni. Na koniec edytorski detal, który robi różnicę. Czarny druk na żółtych stronach wygląda naprawdę doskonale.

Czytaj też: Tove Jansson, najsłynniejsza pisarka Finlandii

Okładka książki „Muminki, tom 1”mat. pr.Okładka książki „Muminki, tom 1”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną