Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Miasteczek czar

Domy szachulcowe w Monschau nad Rurą. Domy szachulcowe w Monschau nad Rurą. Tourismus NRW e.V.
Nadrenia Północna-Westfalia jest jednym z landów słynącym z uroczych, średniowiecznych miasteczek, których stara zabudowa jest zdominowana przez doskonale zachowane i niezwykle efektowne domy szachulcowe.

Domy szachulcowe, mające ściany ze szkieletem z drewnianych belek i wypełnieniami z gliny wymieszanej z sieczką od średniowiecza były popularne w całej środkowej Europie, a w wielu regionach w ten tradycyjny sposób budowano do XIX w. W całych Niemczech tłumy turystów przyciągają regiony, gdzie miasteczka szachulcowe można zwiedzać, jeżdżąc miedzy nimi malowniczymi szlakami rowerowymi. W Nadrenii Północnej-Westfalii koniecznie trzeba zobaczyć pięć miejsc.

Monschau nad Rurą.Tourismus NRW e.V.Monschau nad Rurą.

Zacząć można od położonego przy granicy z Belgią, w górach Eifel, średniowiecznego Monschau. Brukowane uliczki, wąskie zaułki i malownicze domy szachulcowe sprawiają, że to klimatyczne uzdrowisko nad rzeką Rur wydaje się idyllą. To dawny ośrodek sukienniczy jest centrum kulturalnym gór Eifel i przyciąga miłośników przyrody i dobrej kuchni. Około 300 białych domów o konstrukcji szachulcowej z ciemnymi belkami wygląda bajkowo w scenerii zielonej przyrody. W krętych uliczkach kryją się małe galerie i butiki, w najmniejszym teatrze miejskim w Niemczech oraz w galerii miejskiej w klasztorze Au można delektować się sztuką i kulturą. Warto zwiedzić także Czerwony Dom, wspaniałą siedzibę patrycjuszowską, wybudowaną przez J. H. Scheiblera w okresie rozkwitu przemysłu sukienniczego w XVIII w., w której można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne mieszczan w tym czasie. Nad miastem wznosi się zamek Monschau, zbudowany pod koniec XII w. przez książąt Limburgii. Można się do niego wspiąć, albo skorzystać z tramwaju wiozącego bezpośrednio na punkt widokowy na zamku. Wsie na wzgórzach wokół starego miasta oferują wypoczynek na łonie natury. To idealna baza wypadowa na wycieczki piesze i rowerowe.

FreudenbergTourismus NRW e.V.Freudenberg

Położone na zachód od Siegen idylliczne Freudenberg zaprasza na historyczną podróż w czasie szlakiem architektury szachulcowej, po wyłożonych brukiem wąskich uliczkach starego miasta, przy których wznoszą się czarno-białe domy szachulcowe. Druga część wycieczki pozwala na bliższy kontakt z naturą. Szlak turystyczny prowadzi najpierw nieco pod górę do średniowiecznego starego miasta Freudenbergu, zwanego Alter Flecken. W dalszej części szlaku zwiedzający, z wysokości parku zdrojowego, mogą podziwiać malowniczą panoramę czarno-białego starego miasta. Trasa wiedzie także przez dolinę Gambach, gdzie mija się replikę średniowiecznego pieca hutniczego. Ścieżka prowadzi dalej przez nieczynny tunel kolejowy o długości 400 m w kierunku Hohenhain. Tunel ten jest oświetlony przez cały rok. Po wyjściu z niego szlak prowadzi dalej pod górę i prowadzi w kierunku Hammerhöhe przez otwarte łąki, z których podziwiać można wspaniałe widoki.

Budownictwo szachulcowe – Starówka Bergneustadt.Das BergischeBudownictwo szachulcowe – Starówka Bergneustadt.

Natomiast na wschód od Kolonii, w położonym wśród pagórków Bergneustadt zwiedzanie centrum dobrze zacząć przy kościele zbudowanym w 1698 roku, którego spiczasta wieża z podwójnymi cebulami jest symbolem miasta. Na drugim końcu placu kościelnego w kierunku południowo-wschodnim znajduje się studnia zamkowa, zbudowana prawdopodobnie w XIV w. Atrakcją starego miasta jest dom rodziny Krawinkel - jeden z najstarszych domów na starym mieście, rodowa siedziba rodziny fabrykantów Krawinkel, którzy w XIX wieku otworzyli największą fabrykę dzianin w Bergneustadt. Wzniesiona w konstrukcji szachulcowej historyczna gospoda Jägerhof jest miejscem, w którym można coś przekąsić. Warto też zwrócić uwagę na Dom Clarenbach. Na początku XIX w. budynek mieścił biuro burmistrza i był pierwszym urzędem pocztowym nowego miasta. Jest to wspaniały przykład, jak kształtując elewacje budynków dobierano kolory, inspirując się barwami krajobrazu: belki i łupkowe płytki dachu są czarne, ramy okien i tynkowane wypełnienia ścian są białe, a okiennice, orynnowanie i drzwi wejściowe – zielone. Przy Wallstrasse znajduje się lokalne muzeum historyczne. W dwupiętrowym domu szachulcowym można zobaczyć dawną główną izbę, starą klasę szkolną, kompletną sypialnię, aptekę, kantor, warsztat szewski i wiele innych zabytkowych obiektów. Na dziedzińcu stoi zaś kompletna stara kuźnia i piekarnia.

Solingen-GräfrathGawandtka www.einfach bergisch radeln.deSolingen-Gräfrath

W położonym nieco na wschód od Düsseldorfu starym mieście Solingen-Gräfrath, czas jakby stanął w miejscu. Wciąż można wyraźnie poczuć tu atmosferę przedindustrialnego miasteczka z czasów późnego baroku i XIX w. Całe stare miasto jest unikalnym, zabytkowym zespołem historycznym i architektonicznym. W centrum znajduje się około 120 zabytkowych budynków. Warto pospacerować wąskimi uliczkami, wzdłuż których stoją kryte łupkiem, starannie odrestaurowane domy szachulcowe. Jedną z głównych atrakcji miasteczka jest przyklasztorny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To nie tylko największy, ale i najstarszy budynek w miasteczku. Zbudowany około 1195 r., po pożarach w 1686 i 1717 r., został przebudowany w stylu barokowym, pobliskie Niemieckie Muzeum Ostrzy (niem. Deutsche Klingenmuseum) przedstawia historię światowej sławy wyrobów nożowniczych z Solingen i pokazuje ważną na całym świecie kolekcję noży, sztućców i białej broni. Natomiast na romantycznym rynku każdy znajdzie coś dla siebie: dobrą restaurację, bistro, kawiarnię, ogródek piwny lub lodziarnię.

Partnerami publikacji są Nadrenia Północna Westfalia oraz Niemiecka Centrala Turystyki.

Więcej informacji o atrakcjach w Niemczech

.Materiały klienta.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Kultura; s. 99
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Memy jak kamienie. Dlaczego świat gardzi Amber Heard

Nie trzeba czekać do końca „procesu dekady”, aby wiedzieć, że najważniejszy wyrok już zapadł. Opinia publiczna na nowo zakochała się w Johnnym Deppie i jego romantycznym wizerunku bad boya. Dla Amber Heard to pożegnanie z wiarygodnością i koniec kariery w Hollywood.

Agata Szczerbiak
23.05.2022
Reklama