Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Miasteczek czar

Domy szachulcowe w Monschau nad Rurą. Domy szachulcowe w Monschau nad Rurą. Tourismus NRW e.V.
Nadrenia Północna-Westfalia jest jednym z landów słynącym z uroczych, średniowiecznych miasteczek, których stara zabudowa jest zdominowana przez doskonale zachowane i niezwykle efektowne domy szachulcowe.

Domy szachulcowe, mające ściany ze szkieletem z drewnianych belek i wypełnieniami z gliny wymieszanej z sieczką od średniowiecza były popularne w całej środkowej Europie, a w wielu regionach w ten tradycyjny sposób budowano do XIX w. W całych Niemczech tłumy turystów przyciągają regiony, gdzie miasteczka szachulcowe można zwiedzać, jeżdżąc miedzy nimi malowniczymi szlakami rowerowymi. W Nadrenii Północnej-Westfalii koniecznie trzeba zobaczyć pięć miejsc.

Monschau nad Rurą.Tourismus NRW e.V.Monschau nad Rurą.

Zacząć można od położonego przy granicy z Belgią, w górach Eifel, średniowiecznego Monschau. Brukowane uliczki, wąskie zaułki i malownicze domy szachulcowe sprawiają, że to klimatyczne uzdrowisko nad rzeką Rur wydaje się idyllą. To dawny ośrodek sukienniczy jest centrum kulturalnym gór Eifel i przyciąga miłośników przyrody i dobrej kuchni. Około 300 białych domów o konstrukcji szachulcowej z ciemnymi belkami wygląda bajkowo w scenerii zielonej przyrody. W krętych uliczkach kryją się małe galerie i butiki, w najmniejszym teatrze miejskim w Niemczech oraz w galerii miejskiej w klasztorze Au można delektować się sztuką i kulturą. Warto zwiedzić także Czerwony Dom, wspaniałą siedzibę patrycjuszowską, wybudowaną przez J. H. Scheiblera w okresie rozkwitu przemysłu sukienniczego w XVIII w., w której można zobaczyć jak wyglądało życie codzienne mieszczan w tym czasie. Nad miastem wznosi się zamek Monschau, zbudowany pod koniec XII w. przez książąt Limburgii. Można się do niego wspiąć, albo skorzystać z tramwaju wiozącego bezpośrednio na punkt widokowy na zamku. Wsie na wzgórzach wokół starego miasta oferują wypoczynek na łonie natury. To idealna baza wypadowa na wycieczki piesze i rowerowe.

FreudenbergTourismus NRW e.V.Freudenberg

Położone na zachód od Siegen idylliczne Freudenberg zaprasza na historyczną podróż w czasie szlakiem architektury szachulcowej, po wyłożonych brukiem wąskich uliczkach starego miasta, przy których wznoszą się czarno-białe domy szachulcowe. Druga część wycieczki pozwala na bliższy kontakt z naturą. Szlak turystyczny prowadzi najpierw nieco pod górę do średniowiecznego starego miasta Freudenbergu, zwanego Alter Flecken. W dalszej części szlaku zwiedzający, z wysokości parku zdrojowego, mogą podziwiać malowniczą panoramę czarno-białego starego miasta. Trasa wiedzie także przez dolinę Gambach, gdzie mija się replikę średniowiecznego pieca hutniczego. Ścieżka prowadzi dalej przez nieczynny tunel kolejowy o długości 400 m w kierunku Hohenhain. Tunel ten jest oświetlony przez cały rok. Po wyjściu z niego szlak prowadzi dalej pod górę i prowadzi w kierunku Hammerhöhe przez otwarte łąki, z których podziwiać można wspaniałe widoki.

Budownictwo szachulcowe – Starówka Bergneustadt.Das BergischeBudownictwo szachulcowe – Starówka Bergneustadt.

Natomiast na wschód od Kolonii, w położonym wśród pagórków Bergneustadt zwiedzanie centrum dobrze zacząć przy kościele zbudowanym w 1698 roku, którego spiczasta wieża z podwójnymi cebulami jest symbolem miasta. Na drugim końcu placu kościelnego w kierunku południowo-wschodnim znajduje się studnia zamkowa, zbudowana prawdopodobnie w XIV w. Atrakcją starego miasta jest dom rodziny Krawinkel - jeden z najstarszych domów na starym mieście, rodowa siedziba rodziny fabrykantów Krawinkel, którzy w XIX wieku otworzyli największą fabrykę dzianin w Bergneustadt. Wzniesiona w konstrukcji szachulcowej historyczna gospoda Jägerhof jest miejscem, w którym można coś przekąsić. Warto też zwrócić uwagę na Dom Clarenbach. Na początku XIX w. budynek mieścił biuro burmistrza i był pierwszym urzędem pocztowym nowego miasta. Jest to wspaniały przykład, jak kształtując elewacje budynków dobierano kolory, inspirując się barwami krajobrazu: belki i łupkowe płytki dachu są czarne, ramy okien i tynkowane wypełnienia ścian są białe, a okiennice, orynnowanie i drzwi wejściowe – zielone. Przy Wallstrasse znajduje się lokalne muzeum historyczne. W dwupiętrowym domu szachulcowym można zobaczyć dawną główną izbę, starą klasę szkolną, kompletną sypialnię, aptekę, kantor, warsztat szewski i wiele innych zabytkowych obiektów. Na dziedzińcu stoi zaś kompletna stara kuźnia i piekarnia.

Solingen-GräfrathGawandtka www.einfach bergisch radeln.deSolingen-Gräfrath

W położonym nieco na wschód od Düsseldorfu starym mieście Solingen-Gräfrath, czas jakby stanął w miejscu. Wciąż można wyraźnie poczuć tu atmosferę przedindustrialnego miasteczka z czasów późnego baroku i XIX w. Całe stare miasto jest unikalnym, zabytkowym zespołem historycznym i architektonicznym. W centrum znajduje się około 120 zabytkowych budynków. Warto pospacerować wąskimi uliczkami, wzdłuż których stoją kryte łupkiem, starannie odrestaurowane domy szachulcowe. Jedną z głównych atrakcji miasteczka jest przyklasztorny Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To nie tylko największy, ale i najstarszy budynek w miasteczku. Zbudowany około 1195 r., po pożarach w 1686 i 1717 r., został przebudowany w stylu barokowym, pobliskie Niemieckie Muzeum Ostrzy (niem. Deutsche Klingenmuseum) przedstawia historię światowej sławy wyrobów nożowniczych z Solingen i pokazuje ważną na całym świecie kolekcję noży, sztućców i białej broni. Natomiast na romantycznym rynku każdy znajdzie coś dla siebie: dobrą restaurację, bistro, kawiarnię, ogródek piwny lub lodziarnię.

Partnerami publikacji są Nadrenia Północna Westfalia oraz Niemiecka Centrala Turystyki.

Więcej informacji o atrakcjach w Niemczech

.Materiały klienta.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Kultura; s. 99
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama