Kultura

I beton, i zieleń

Rozmowa z Urszulą Forczek-Brataniec i Marcinem Bratańcem, laureatami Nagrody Architektonicznej POLITYKI za pawilon edukacyjny „Kamień”

Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec Teodor Klepczyński
W planowaniu miast powtarzaliśmy wszystkie możliwe błędy, które wcześniej popełniły kraje zachodnie – mówią Urszula Forczek-Brataniec i Marcin Brataniec z Pracowni Architektury eM4, zdobywcy Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI za 2020 r. za pawilon edukacyjny „Kamień” w Warszawie.
Najbardziej zaintrygował nas fakt, że trzeba zaplanować coś, co powstanie na styku miasta i natury – mówią projektanci „Kamienia”.Marcin Czechowicz Najbardziej zaintrygował nas fakt, że trzeba zaplanować coś, co powstanie na styku miasta i natury – mówią projektanci „Kamienia”.

PIOTR SARZYŃSKI: – Dlaczego biura architektoniczne w Polsce mają taką słabość do nazw będących kombinacją liter i cyfr? Pracownia Architektury eM4? Nie prościej byłoby Brataniec Studio?
MARCIN BRATANIEC: – Jesteśmy tu we dwójkę, ale przy nagrodzonym projekcie pracowało jeszcze wiele osób i przynajmniej kilka muszę wymienić, by podkreślić ich wkład. To Marek Bystroń, Maciej Gozdecki, Damian Mierzwa, Jan Wojtas i cały zespół ludzi. Bo architektura to praca zespołowa i tu być może tkwi odpowiedź.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "I beton, i zieleń"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021