Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Ulice pełne sztuki

Sztuka w przestrzeni publicznej w Düsseldorfie artystki Sarah Morris. Sztuka w przestrzeni publicznej w Düsseldorfie artystki Sarah Morris. Johannes Höhn
Murale i graffiti, które długo postrzegano jako wandalizm i zaśmiecanie przestrzeni publicznej, urosły do rangi sztuki. Największe miasta Nadrenii Północnej-Westfalii mają jej fanom wiele do zaoferowania.

Wielbiciele wędrówek po mieście mogą powłóczyć się po ulicach wyznaczając sobie różne cele – mogą wybrać opcję klasyczną czyli przechadzać się po najstarszych dzielnicach; mogą pójść szlakiem nowoczesnej architektury [odcinek o nowoczesnej architekturze]; albo też szukać miejsc, w których ślady po swojej działalności zostawili współcześni artyści street artu. Wielkie murale, mniejsze, ale nie mniej interesujące i graffiti, czy instalacje odnoszą się do aktualnych wydarzeń i problemów, komentują je lub obśmiewają. Sztuka uliczna zaczęła być zauważana i doceniana na nowojorskiej scenie artystycznej w latach 70. między innymi dzięki artyście Keithowi Haringowi, potem rozprzestrzeniła się w zachodnim świecie przede wszystkim w miastach poprzemysłowych, jakich mnóstwo jest w Północnej Nadrenii-Westfalii.

Street Art w Ehrenfeld, dzielnicy Kolonii.Bilderblitz, Köln Tourismus GmbHStreet Art w Ehrenfeld, dzielnicy Kolonii.

Street Art w dzielnicy Kolonii Mülheim, artysta: Mista Sed.Johannes HöhnStreet Art w dzielnicy Kolonii Mülheim, artysta: Mista Sed.

W Kolonii sztuka uliczna jest naturalną częścią miejskiego pejzażu — wielkoformatowe murale na elewacjach, naklejki na drzwiach wejściowych czy obrazy chodnikowe są wszędzie. Wiele interesujących prac powstaje w ramach City Leaks Urban Art Festiwal, który odbywa się co dwa lata od 2011 r. i zamienił niektóre ulice miasta w plenerowe galerie z prowokacyjnymi malowidłami, jak martwy królik z ROA czy duży szkielet z ARYZ przy Rheinuferstraße. Zwłaszcza w dzielnicy Ehrenfeld dzieła artystów street artu nie tylko wyrosły na punkty orientacyjne, ale też zupełnie zmieniły jej wygląd. Miasto można zwiedzać szlakiem sztuki ulicznej z przewodnikiem pieszo lub na rowerze kręcąc się też po Dzielnicy Belgijskiej, Nippes czy Mulheim i wstępując do tamtejszych galerii z sztuką uliczną (np. Die Kunstagentin czy Ruttkowski68 w Dzielnicy Belgijskiej). Taka wycieczka uświadamia, że sztuka uliczna jest bardzo spontanicznym przejawem artystycznej ekspresji w przestrzeni miejskiej i charakteryzuje się wielką różnorodnością gatunków, form i stylów.

Mozaika Hermanna Josepha Kuhna w Düsseldorfie.Düsseldorf TourismusMozaika Hermanna Josepha Kuhna w Düsseldorfie.

Kolorowa ściana w Düsseldorfie, wykonanie Majo Brothers i Ben Mathis.Johannes HöhnKolorowa ściana w Düsseldorfie, wykonanie Majo Brothers i Ben Mathis.

Kolejnym miastem, w którym możemy wybrać się na wycieczkę szlakiem sztuki ulicznej jest Düsseldorf. Sztuka współczesna opanowała nie tylko zamknięte przestrzenie, takie jak muzea i galerię, ale też i te otwarte, co i tam znacznie zmieniło ich wygląd. Miasto przyciąga młodych artystów wszystkich dyscyplin: od graffiti, przez sztukę naklejek i dziewiarstwo miejskie, a nawet po miejskie ogrodnictwo. Do najbardziej cenionych dzieł sztuki ulicznej w Düsseldorfie należy ok. 2000 kolorowych duchów Pacmana z Pdot, wyklejanki artysty Barto na stacjach linii Wehrhahna, mural Hornet na K20 Sarahy Morris na Uecker-Nagel oraz mozaikowa ściana Hermanna-Josefa Kuhny na Burgplatz. To co jest najbardziej ekscytującą w młodej sztuce miejskiej jest jej zmienność, fakt, że pojawia się i odchodzi oraz, że rozwija się w ukryciu. Aby móc jej doświadczyć na własnej skórze i zobaczyć na własne oczy oferowane są wycieczki po ulicach, które zaczynają się od obowiązkowej wizyty w Pretty Portal w pobliżu dworca kolejowego Bilker, a potem prowadzą szlakiem prac takich artystów ulicznych jak Jana&JS, FinDAC, Pixelpancho czy LET. Najsłynniejszym festiwalem sztuki ulicznej jest 40 Grad Urban Art Festival, na którym spotykają się twórcy sceny artystycznej z całego świata, zajmujący się sztuką bardziej trwałą, taką jak murale, ale i tą bardziej efemeryczną jak malowane kredą na chodnikach obrazy czy nalepki.

Street At w Dortmundzie w dzielnicy Unionviertel.Johannes HöhnStreet At w Dortmundzie w dzielnicy Unionviertel.

Street Art w Dortmundzie, artysta Denis Klatt.Johannes HöhnStreet Art w Dortmundzie, artysta Denis Klatt.

Trzecim miastem landu, który może pochwalić się ciekawą galerią sztuki ulicznej jest Dortmund i jego dzielnica Unionviertel z galerią 44309 STREET (Rheinischestr.16). To pierwsza tego typu galeria w mieście, która stanowi dla artystów ulicznych z całego świata rodzaj platformy dla ich twórczości, oddając do ich dyspozycji ok. 120 m kw. Podczas kolejnych wystaw i wydarzeń można podziwiać ich dzieła i spotkać ich wykonawców. Są to graffiti, zdjęcia, rzeźby i przedmioty, co pokazuje jak sztuka przekracza granice i otwiera duże możliwości.

Partnerami publikacji są Nadrenia Północna Westfalia oraz Niemiecka Centrala Turystyki.

Więcej informacji o atrakcjach w Niemczech

.Materiały klienta.

Polityka 30.2021 (3322) z dnia 20.07.2021; Prezentacja; s. ${issuePage}
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama