Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Sierpień 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

„Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” „Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata” mat. pr.
Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Poczytaj mi, mamo (pod red. Joanny Wajs), Nasza Księgarnia

Najsłynniejsza seria książkowa doby PRL po raz kolejny doczekała się wznowienia, oczywiście w pewnym wyborze. Tym razem to „15 bajek na 100 lat”. A chodzi o stulecie Naszej Księgarni, której pracownią graficzną przez lata kierował wybitny redaktor i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Dawne poczytajki wydano w oryginalnym formacie i trzeba przyznać, że o ile nie wszystkie ilustracje po latach się bronią, o tyle większość tekstów już tak – szczególnie utwory poetyckie Juliana Tuwima i Tadeusza Kubiaka.

„Poczytaj mi, mamo”mat. pr.„Poczytaj mi, mamo”

Isabel Minhos Martins (tekst), Bernardo P. Carvalho (ilustracje), Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata, Dwie Siostry, przeł. Tomasz Pindel

Zgodnie z tytułem książka jest przewodnikiem po biografiach najsłynniejszych podróżników: od czasów starożytnych po współczesność. I choć merytorycznie rzecz jest oczywiście ciekawa, to jednak większym wabikiem są tu ilustracje. Mocne prace czarnym tuszem na białych stronach, pełne wizualnych niedomówień i skrótów, co dodaje im tylko uroku i tajemniczości. Do tego wzbogacono je o „przerywniki” w postaci kolorowych obrazów – również bardzo umownych i zostawiających przestrzeń dla wyobraźni małego czytelnika.

„Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”mat. pr.„Atlas podróżników. Historie wypraw na krańce świata”

Celine Fraipont (scenariusz), Pierre Bailly (rysunki), Dzielny Kosmatek. Bałagan w ogrodzie, Kultura Gniewu

Tym razem rzecz dla bardzo młodych czytelników (2+), którzy jeszcze nie potrafią czytać, bo „Dzielny Kosmatek” to komiks niemy, czyli bez słów, opierający się jedynie na narracji obrazem. W krajach frankofońskich seria jest prawdziwym przebojem. Z dwóch głównych powodów: narracja jest niezwykle klarowna i dokładna, a historie, choć opowiadają o podstawowych dziecięcych emocjach, pełne są abstrakcyjnego, błyskotliwego humoru.

„Dzielny Kosmatek. Bałagan w ogrodzie”mat. pr.„Dzielny Kosmatek. Bałagan w ogrodzie”

Kasia Antczak (tekst), Kasia Fryza (ilustracje), SOS pies, Wydawnictwo Kropka

Prawdziwy podręcznik o tajnikach obchodzenia się z czworonogami, zarówno dla dzieci posiadających psy, jak i tych, które po prostu mają z nimi kontakt. Katarzyna Antczak na konkretnych przykładach pokazuje zachowanie psa w danej sytuacji i podpowiada, jak może na nią zareagować człowiek. Dynamiczne, bardzo plakatowe ilustracje Katarzyny Fryzy bardzo dobrze pasują do pomysłu narracyjnego autorki tekstu.

„SOS pies”mat. pr.„SOS pies”

Czytaj też: Zwierzę, moja miłość

Štěpán Zavřel, Sen o Wenecji, Wydawnictwo Tatarak, przeł. Monika Motkowicz

Na koniec klasyka i jedna z najsłynniejszych książek czeskiego mistrza ilustracji, przez lata mieszkającego we Włoszech, który włoską kulturę uwielbiał, a „Sen o Wenecji” jest tego dowodem. To historia o chłopcu, który dowiaduje się, że pewnego dnia to słynne miasto pochłonie woda. A wieczorem, gdy zasypia, przenosi się do podwodnej Wenecji, gdzie ludzie, syreny i ryby tworzą nową cywilizację, w której architekturę wspaniale uzupełnia przyroda. W dzisiejszych czasach książka nabiera zupełnie nowego kontekstu, a wobec zmian klimatu wizja zatopionej Wenecji jest coraz bardziej realna.

„Sen o Wenecji”mat. pr.„Sen o Wenecji”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną