Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Aleksandra Gryka

Aleksandra Gryka na nieboskłonie polskich kompozytorów

© Jan Topolski © Jan Topolski
Na polskim nieboskłonie młodych kompozytorów gwiazda Gryki świeci jasnym światłem, z każdym nowym dziełem – coraz jaśniejszym.

Aleksandra Gryka urodziła się w 1977 roku w Warszawie. Kompozycji uczyła się na krakowskiej Akademii Muzycznej u Krystyny Moszumańskiej-Nazar (dyplom 2003) i Magdaleny Długosz (muzyka komputerowa). Uczestniczyła także w licznych kursach, m.in. w Helsinkach (2000) i Reichenau (2002). Jej utwory były wielokrotnie wykonywane na festiwalach „Warszawska Jesień” (mocny debiut „Oxygen 369,1” w 2001), „Audio Art” (najnowsze „Ambeoidal” na taśmę, wideo i zespół w grudniu 2006) czy „Musica Polonica Nova”.


Uprawia wiele dziedzin twórczości, od gry na fortepianie w triu specjalizującym się w tangach Piazzoli po autorskie filmy i animacje cyfrowe. W swoim dorobku ma dzieła na komputer („Interioryzacion” 2000), zespoły wokalne („konstrunity 0100” 2004), instrumentalne („Interialcell” 2003), w tym z elektroniką („(1’) exists as (-1’)” na flet, akordeon, trzy perkusję, fortepian i elektronikę), orkiestrowe („+” 2003) oraz utwory sceniczne. Jej balet „Alpha Kryonia xe” został wystawiony w Operze Narodowej w roku 2006 w cyklu „Terytoria”, zaś opera „Scream You” powstała w ramach międzynarodowego projektu „Kommander Kobayashi” i miała premierę na „Warszawskiej Jesieni” 2006, a teraz grana jest w Berlinie.

Aleksandra Gryka była wielokrotnie nagradzana (m.in. European Art Meeting we Wrocławiu), w tym roku po raz drugi nominowana jest do „Paszportu Polityki”. Fascynuje się science-fiction i makro- oraz mikrofizyką, posiada psa Alfreda. Jej utwory frapują zwartością i niedopowiedzeniem, perfekcyjnie opanowanym warsztatem orkiestracyjnym i elektronicznym, własnym i oryginalnym językiem dźwiękowym. Na polskim nieboskłonie młodych kompozytorów gwiazda Gryki świeci jasnym i stałym światłem, z każdym nowym dziełem – coraz jaśniejszym.

LUBIĘ KOSMOS - fotoreportaż

Muzyka i słowa: Aleksandra Gryka
Zdjęcia i montaż: Jan Topolski
Wykorzystano utwór: „Alpha Kryonia xe”, akt III oraz fragmenty wywiadu z 2004 roku dla magazynu „Glissando”

Za pomoc przy wykonaniu zdjęć w Giełdzie Papierów Wartościowych przy ul. Książęcej 4 dziękujemy Pani Ferenc.
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną