Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Kres mas

Koniec kultury masowej

Raper Mata Raper Mata Konrad Welenc
Termin „kultura masowa”, także po doświadczeniach pandemii, wychodzi właśnie z obiegu. Wszystko staje się niszowe – od muzyki po obieg informacji, czego dowodem niedawny koncert Maty na warszawskim Bemowie.
Na płycie lotniska na Bemowie odbył się koncert rapera Maty promujący jego najnowszy album.Konrad Welenc Na płycie lotniska na Bemowie odbył się koncert rapera Maty promujący jego najnowszy album.

Zacznijmy od tego, że „zdalność” – czyli uczestniczenie w życiu społecznym, zawodowym, tudzież korzystanie z rozrywki i edukacji za pośrednictwem internetu – pogłębiła samotniczy sposób korzystania z kultury. Chyba wszyscy doświadczyliśmy w warunkach covidowych rygorów tej osobliwej, dla wielu wcześniej nieodczuwanej, tęsknoty za „kulturą poza domem”, kulturą spoza ekranu telewizora czy komputera. Kiedy w marcu zeszłego roku zaczęto zawieszać działalność kin, teatrów, muzeów, a krótko potem okazało się, że plenerowy sezon koncertów i festiwali muzycznych po prostu nie zaistnieje, na stronach internetowych różnych imprez cyklicznych pojawiły się wątki wspomnieniowe, nostalgiczne, a niekiedy swoiście apokaliptyczne, gdy ten i ów autor wpisu dzielił się przypuszczeniem, że być może już nigdy nie będzie normalnie i w naszych ulubionych wydarzeniach już zawsze będziemy uczestniczyć mniej lub bardziej zdalnie.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Ogląd i pogląd; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Kres mas"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >