Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Wirus Bergmana

Powrót do Bergmana

Oscar Isaac i Jessica Chastain w uwspółcześnionej wersji „Scen z życia małżeńskiego” w reż. Hagaia Levy’ego. Oscar Isaac i Jessica Chastain w uwspółcześnionej wersji „Scen z życia małżeńskiego” w reż. Hagaia Levy’ego. materiały prasowe
Od śmierci Ingmara Bergmana upłynęło 14 lat, a od ostatniej kinowej premiery jego filmu niemal cztery dekady, ale w pandemii odbiór dorobku Szweda wyraźnie się ożywił.
Karolina Adamczyk jako Karin i Piotr Stramowski jako jej lekarz w spektaklu „Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej.materiały prasowe Karolina Adamczyk jako Karin i Piotr Stramowski jako jej lekarz w spektaklu „Twarzą w twarz” w reż. Mai Kleczewskiej.

Bezgraniczne uwielbienie dla sztuki Bergmana najgłośniej wyrażał ostatnio chyba Woody Allen, dziś w środowisku filmowym persona non grata. Gdy zamilkł, okryty infamią wywołaną falą oskarżeń o pedofilię, wydawało się, że i nazwisko Bergmana stanie się synonimem odległej epoki, czymś w rodzaju egzotycznego muzeum, do którego zaglądać będą głównie historycy kina. Wszystko zmieniła pandemia, która skłoniła artystów do przyjrzenia się rzeczywistości z niewygodnej i mocno niechcianej perspektywy: izolacji, samotności, nietrwałości związków oraz śmierci.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirus Bergmana"
Reklama

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022