Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Dzieci, memy i problemy

„Squid Game” – przerażający koreański serial

Kadr z serialu „Squid Game”. Kadr z serialu „Squid Game”. Netflix
Koreański serial „Squid Game” o dziecięcych zabawach zamienionych w śmiertelny turniej przeraża na wielu poziomach. Wzbudził też moralną panikę – co oglądają nasze dzieci?
Kadr z serialu „Squid Game”.materiały prasowe Kadr z serialu „Squid Game”.

Paradoksem współczesnej popkultury jest jej jednoczesna niszowość i masowość. Treści opracowywane są przy pomocy marketingowców i algorytmów dla odbiorców podzielonych na grupy zainteresowań, ale starają uciekać poza swoją niszę. Tak się stało w przypadku emitowanego na Netflixie „Squid Game”. Z jednej strony to typowy produkt dla bardzo specyficznego widza, na przecięciu fascynacji koreańską falą, grami wideo, japońskimi komiksami i sprawiedliwością społeczną. Tymczasem stał się globalnym fenomenem i trudno nie zauważyć, że na taki potencjalny hit był szykowany.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Dzieci, memy i problemy"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022