Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Trwa gala Paszportów POLITYKI! Oglądaj z nami na żywo

Nominowani do Paszportów POLITYKI 2021 Nominowani do Paszportów POLITYKI 2021 Polityka
Kto zasili grono najwybitniejszych twórców polskiej kultury? Paszporty POLITYKI wręczamy po raz 29. w siedmiu kategoriach. Można je śledzić na żywo w telewizji TVN i naszych mediach społecznościowych.
Partnerzy Paszportów POLITYKI 2021Polityka Partnerzy Paszportów POLITYKI 2021

Trwa 29. rozdanie Paszportów POLITYKI, nagród kulturalnych wręczanych za najciekawsze dokonania w 2021 r. Galę można śledzić na żywo na antenie TVN oraz w naszych mediach społecznościowych: na Facebooku (fanpage tygodnika „Polityka” i Paszportów POLITYKI) albo na YouTubie:

Paszporty POLITYKI 2021. Poznaj nominowanych

Paszporty POLITYKI są wręczane w siedmiu kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, literatura, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Co roku przyznajemy też nagrodę specjalną: tytuł Kreatora Kultury za cały wkład w polską kulturę. W ubiegłych latach otrzymali go m.in. Olga Tokarczuk, Bożena i Lech Janerkowie, Krystyna Janda i Agnieszka Holland. Kompletna lista laureatek i laureatów we wszystkich kategoriach, począwszy od 1993 r., jest dostępna pod tym adresem.

W pandemicznych czasach gala odbywa się w formule hybrydowej – po raz drugi z rzędu. Samym twórcom covid-19 też wielokrotnie mieszał szyki – działalność estradowa jest ograniczona, a wsparcie często niewystarczające. „Najważniejszym, co wypełniało czas ludzi kultury – poza samym tworzeniem – była jednak po raz kolejny dyskusja o ich warunkach bytowych i ustawowym umocowaniu uprawnień artystów – pisze szef działu kultury w „Polityce” Bartek Chaciński. – Do obiecywanego przez ministra kultury na koniec roku 2020 wprowadzenia projektu odpowiedniej ustawy do Rządowego Centrum Legislacji doszło dopiero w maju 2021 r., później utknął na etapie konsultacji publicznych. I wszystko wskazuje na to, że łatwiej będzie wyhamować pandemię, niż uregulować status zawodowy artysty”.

W tym roku ponownie więc wręczymy wyróżnienie za działalność w sieci. Pierwszą nagrodę w dodatkowej kategorii kultura zdalna otrzymał rok temu Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity, festiwalu, który z powodzeniem odbył się online i wytyczył szlak innym organizatorom takich imprez w kraju i na świecie.

A kto zdobędzie Paszport w każdej z siedmiu kategorii? Niżej pełna lista nominowanych:

Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios

Sylwetki laureatek i laureatów publikujemy na bieżąco na stronie polityka.pl/paszporty.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama