Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Opowieści z krypto

Opowieści z krypto. Czym właściwie są tokeny NFT?

Praca „Klub jachtowy znudzonej małpy”, wernisaż wystawy „Portret epoki” NFT w galerii HOFA w Londynie. Praca „Klub jachtowy znudzonej małpy”, wernisaż wystawy „Portret epoki” NFT w galerii HOFA w Londynie. Facundo Arrizabalaga/EPA / PAP
Przez jednych postrzegane jako wielka spekulacyjna bańka i symbol końca świata sztuki. Przez innych – jako zapowiedź nowych porządków. Tokeny NFT podbijają także polski rynek.
Kolaż Beeple’a „Everydays: the First 5000 Days”, do którego na aukcji w Christie’s wylicytowano NFT za 69,4 mln dol.Christie’s Kolaż Beeple’a „Everydays: the First 5000 Days”, do którego na aukcji w Christie’s wylicytowano NFT za 69,4 mln dol.

W sztuce opanowanej przez NFT praktycznie wszystko jest alternatywne wobec tego, do czego byliśmy dotychczas przyzwyczajeni. Alternatywni są twórcy, kanały sprzedaży, właściwości dzieła sztuki, hierarchie wartości, a nawet transakcje, bo zdecydowaną większość zawiera się w kryptowalutach. Wypada jednak zacząć od rozszyfrowania skrótu o tak rewolucyjnym potencjale: NFT, czyli token niewymienialny (non-fungible token), to rodzaj unikatowego i niemożliwego do wymiany na inne dobra (ale sprzedawalnego) certyfikatu poświadczającego własność dowolnej wykreowanej w cyfrowym świecie jakości.

Polityka 5.2022 (3348) z dnia 25.01.2022; Kultura; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści z krypto"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >