Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Gitary na karabiny

Gitary na karabiny. Ukraińscy muzycy na polu bitwy

Członkowie grupy Kalush Orchestra czynnie stawiają opór Rosji. Mają też reprezentować Ukrainę na Eurowizji. Członkowie grupy Kalush Orchestra czynnie stawiają opór Rosji. Mają też reprezentować Ukrainę na Eurowizji. Kalush / Twitter
Choć wielu muzyków zamiast na scenie jest na polu bitwy, piosenek zagrzewających do walki z agresorem nie brakuje. A rynki muzyczne Ukrainy i Rosji już ostatecznie się od siebie oddzieliły.
Jamala przyjęła zaproszenie na niemieckie eliminacje do Eurowizji. Wykonała utwór „1944” i zbiera pieniądze dla Ukrainy.Hannibal Hanschke/AP/EAST NEWS Jamala przyjęła zaproszenie na niemieckie eliminacje do Eurowizji. Wykonała utwór „1944” i zbiera pieniądze dla Ukrainy.

„Obcy wchodzą do twojego domu, zabijając, mówią: to nie nasza wina. Gdzie jest wasz rozum? Cała ludzkość płacze” – śpiewała Jamala w piosence, która ukraińskiej artystce dała zwycięstwo w Eurowizji w 2016 r. Utworem „1944” przypomniała wielką akcję wysiedlenia Tatarów krymskich, którą zorganizował sowiecki zbrodniarz. Jej prababcię razem z piątką dzieci wywieziono na pustkowia Azji Centralnej, w drodze jedno z nich zmarło. Rodzina Jamali wróciła na Krym dopiero wtedy, gdy Ukraina odzyskała niepodległość, ona sama urodziła się na terenie obecnego Kirgistanu.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Kultura; s. 85
Oryginalny tytuł tekstu: "Gitary na karabiny"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >