Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Ostatni seans?

Czarny scenariusz dla kina. Gdzie podziali się widzowie?

W pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce sprzedało się nieco ponad 10 mln biletów kinowych. Dużo mniej niż w latach poprzednich. W pierwszym kwartale 2022 r. w Polsce sprzedało się nieco ponad 10 mln biletów kinowych. Dużo mniej niż w latach poprzednich. Mirosław Gryń / Polityka
Kina działają już pełną parą, ale widzowie wracają powoli.
Kino jako branża rozrywkowa nieźle sobie do tej pory radziło z wyzwaniami.PantherMedia Kino jako branża rozrywkowa nieźle sobie do tej pory radziło z wyzwaniami.

Spore warszawskie kino, seans połączony ze spotkaniem z jednym z czołowych polskich twórców kina dokumentalnego. Na widowni sześć osób. Kilkanaście dni później – inne kino w innej dzielnicy – spotkanie z reżyserką filmu z gwiazdorską obsadą gromadzi niespełna 30 widzów. Prężnie działający DKF na Wybrzeżu: seans głośnej europejskiej produkcji przyciąga zaledwie dziesięcioro chętnych, kilkukrotnie mniej niż przed pandemią. Czy covid, inflacja oraz wywołana przez wojnę w Ukrainie niepewność jutra bezpowrotnie zmieniły sposób, w jaki oglądamy filmy? Widzowie wracali przed wielkie ekrany po wojnach, katastrofach, kryzysach. Czyżby tym razem miało być inaczej?

Jasne, nie wszystkie z naszych przyzwyczajeń wrócą do stanu sprzed 2020 r. Tak jak restauracje i kawiarnie przesuwają się z centrów miast w stronę dalej położonych osiedli, tak zdecentralizowała się rozrywka.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Temat tygodnia; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Ostatni seans?"
Reklama