Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Michał Górczyński

Górczyński Michał

Twórca całkowicie oddany muzyce w jej najróżniejszych przejawach, objawiający niesłabnącą chęć poszukiwań i (r)ewolucji.

Michał Górczyński urodził się w 1977 roku. Jeszcze na studiach otrzymał z zespołem Trio wyróżnienie na I Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja i możliwość nagrań dla Polskiego Radia. W 2003 ukończył klasę klarnetu w warszawskiej Akademii Muzycznej. Rok wcześniej założył wraz z absolwentami uczelni swojej, gdańskiej i bydgoskiej uczelni kameralny zespół Kwartludium.

Jako wykonawca współpracuje z kompozytorami współczesnymi (m.in. Paweł Mykietyn), artystami związanymi z teatrem (m.in. Lech Jankowski, Artur Lisem i jego Teatr Plastyczny Makata), klasycznymi orkiestrami (m.in. pod dyrekcją Jacka Kasprzyka, Rudigera Bohna i Jerzego Maksymiuka), ale i muzykami ludowymi (poezje kurpiowskiee na klarnet basowy, skrzypce, dudy, lirę korbową). By przybliżyć możliwości swojego instrumentu, nagrał unikalny katalog brzmień, stylów i efektów, który udostępnia zainteresowanym. Wraz z prowadzonym przez siebie zespołem Kwartludium zamawia i prawykonuje utwory młodych, obiecujących polskich kompozytorów (m.in. Aleksandra Gryka, Aleksander Kościów, Wojciech Ziemowit Zych, Adam Falkiewicz, Jan Duszyński). Kwartludium wystąpiło na wielu prestiżowych festiwalach, a w końcu 2007 roku planuje wydać płytę w oficynie DUX. Sam Górczyński nagrał już cztery albumy, z zespołami: Boys Band Trio „Curvatura Grande" (2000) i Pink Freud „Zawijasy" (2000) oraz dwie impowizowane pozycje legendarnym tubistą Zdzisławem Piernikiem, „Górczyński / Piernik" (2001) i „Energa One" (2005). Właśnie jako improwizator jest ostatnio najbardziej czynny, mając na swoim koncie występy z m.in. Mikołajem Trzaską, Peterem Kowaldem, Scannerem, Andrzejem Izdebskim, Michałem Gosem, Markiem Rogulskim. Od 1998 roku rozwija swoją koncepcję „survival-performance" opartą na ciągle rozwijanym, natchnionym Manifeście Energistycznym: jako performer, twórca programu pedagogicznego i autor publikacji.

Michał Górczyński jest całkowicie oddany muzyce w jej najróżniejszych przejawach, we wszystkich objawiając - mimo 30. urodzin w tym roku - niesłabnącą chęć poszukiwań i (r)ewolucji. Nie przeszkadza mu to być oddanym mężem skrzypaczki Dagny Sadkowskiej (też Kwartludium) i ojcem cudownej Idy. Wydaje się mieć niespożytą energię i wyobraźnię. Perfekcyjnie łączy w swojej praktyce trudne sonorystyczne czy graficzne kompozycje z free improvisation, udowadniając, że w dobrej muzyce naprawdę nie ma granic.

    
SURVIVAL PERFORMANCE - fotoreportaż

Muzyka i słowo: Michał Górczyński; zdjęcia i montaż: Jan Topolski

Wykorzystano: nr 46, 3, 12, 16, 18, 21 i 49 z płyty zawierającej próbki brzmienia klarnetu basowego, skompilowanej przez Michała Górczyńskiego pt. „Deformity for Expression. Tribute to Francis Bacon" w roku 2006 oraz fragmenty wywiadu z numeru 3/2005 magazynu „Glissando".

Zdjęcia powstały: w mieszkaniu artysty 23 kwietnia 2007 roku.

 
Reklama

Czytaj także

Rynek

Mieszkania: ani kupić, ani wynająć. Prawdziwy dramat, fałszywe recepty władzy

Załamanie na rynku nieruchomości to społeczny dramat. Idealny temat na kampanię wyborczą. Po klęsce Mieszkania Plus rząd obiecuje tańsze kredyty, zapowiada walkę z patodeweloperami i zagranicznymi funduszami, które wykupują całe bloki. I diagnozy są tu fałszywe, i recepty.

Cezary Kowanda
04.02.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną