Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Oscary 2023: „Wszystko wszędzie naraz” rozbija bank. Skolimowski bez statuetki

Daniel Scheinert i Daniel Kwan Daniel Scheinert i Daniel Kwan Kevin Winter / EAST NEWS
Giganci kina mierzyli się z przebojami box office, a zwyciężył czarny koń i faworyt: przewrotny film „Wszystko wszędzie naraz”. Polski kandydat statuetki nie otrzymał, ale konkurentów miał bardzo silnych.
Jamie Lee Curtis i James Hong, gwiazdy filmu „Wszystko wszędzie naraz”Mario Anzuoni/Forum Jamie Lee Curtis i James Hong, gwiazdy filmu „Wszystko wszędzie naraz”

Zaczęło się mocno: dwoma Oscarami za drugoplanowe role dla Jamie Lee Curtis i Ke Huya Quana w filmie „Wszystko wszędzie naraz”. Dla niej to pierwszy Oscar w karierze, on prawie już żegnał się z aktorstwem. „Moja historia zaczęła się w łodzi, spędziłem rok w obozie dla przesiedleńców i nagle znalazłem się tutaj. To jest amerykański sen” – mówił poruszony. Z czasem worek nagród dla twórców „Wszystko wszędzie naraz” się rozwiązał – dzieło otrzymało jeszcze statuetki za film roku, reżyserię, dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, montaż i scenariusz oryginalny. W sumie siedem nagród na jedenaście nominacji, sporo jak na film, który budzi skrajne emocje i nie wszystkim się podoba. „Łamiący wszelkie zasady dziwoląg, łączący elementy science fiction, komedii rodzinnej, kina akcji, dramatu psychologicznego i eseju naukowego”, podsumował w „Polityce” Janusz Wróblewski.

Reżyserzy Daniel Kwan i Daniel Scheinert – znani jako Danielowie – dedykowali swoje statuetki (wszystkim) matkom. Obaj zaczynali kariery jako twórcy teledysków muzycznych. „Nasi współnominowani są naszymi idolami” – mówił Scheinert. Istotnie pokonali gigantów, w tym Stevena Spielberga, Todda Fielda i Martina McDonagha. Ich filmy, co więcej, nie dostały oscarowej nocy żadnych nagród.

„Panie, nie pozwólcie, by ktoś wam powiedział, że wasze najlepsze dni już minęły”, mówiła z kolei Michelle Yeoh, pierwszoplanowa gwiazda „Wszystko wszędzie naraz”. Partnerską nagrodę aktorską otrzymał z kolei Brendan Fraser za niezapomnianą kreację w „Wielorybie” (plus zasłużone wyróżnienie za charakteryzację). W kategoriach technicznych statuetkami podzielili się demokratycznie twórcy „Top Gun”, „Avatara” i „Czarnej Pantery: Wakandy w moim sercu”.

„Pozostań silny, kochanie”, mówiła z kolei Julia Nawalna, żona Aleksieja, która przyjechała do Los Angeles. Reżyser Daniel Roher otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego za „Nawalnego” i dedykował tę nagrodę wszystkim więźniom politycznym.

Oscary 2023 na szampańskim dywanie

Gala rozdania Oscarów odbyła się tradycyjnie (już po raz 20.) w Dolby Theater w Los Angeles. Po raz pierwszy goście kroczyli nie po czerwonym, ale szampańskim dywanie, wartym, bagatela, 24,7 tys. dol. Galę trzeci rok z rzędu poprowadził komik i aktor Jimmy Kimmel, który po rozmaitych aferach sprawdził się w roli gospodarza. Kimmel spektakularnie spadł na scenę ze spadochronem, jakby wprost z planu filmu „Top Gun”. To zarazem hołd dla produkcji, która „uratowała Hollywood”, ściągając widzów do kin po pandemicznej przerwie.

„Różnorodność triumfuje. Mamy nominowanych z każdej dzielnicy Dublina”, żartował Kimmel, poruszając w swojej przemowie wiele ważnych wątków, m.in. wykluczenia i przyszłości kina. „Jeśli ktoś popełni tutaj akt przemocy, otrzyma Oscara za najlepszą rolę męską” – to z kolei nawiązanie do incydentu z zeszłego roku.

Afer było po drodze zresztą więcej, Oscarom zarzucano przez lata marginalizowanie czarnych twórców i kobiet, ale i generalnie faworyzowanie amerykańskiego kina. Dlatego zmienił się zasadniczo m.in. skład Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) i dziś lepiej oddaje różnorodność w świecie (nie tylko) kina. O statuetkę dla najlepszego filmu, co znamienne, walczyły w tym roku niemiecki „Na Zachodzie bez zmian” i szwedzki (choć anglojęzyczny) „W trójkącie”. „Media donoszą, że powoli, acz nieuchronnie Oscary zaczynają odzwierciedlać to, co najlepsze w kinie światowym”, pisze Janusz Wróblewski.

AMPAS przyjęła w sumie 301 pełnometrażowych filmów, spośród których wyłoniła tytuły walczące o statuetki w 20 kategoriach. Zgłoszenia w 21. kategorii, „film międzynarodowy”, nadsyłają poszczególne kraje. W tym roku o statuetkę ubiegał się „IO”, najnowszy film Jerzego Skolimowskiego, który już zachwycił zachodnich krytyków. „New York Times” umieścił go na czele listy najlepszych filmów ubiegłego roku. Rywalizacja w kategorii była jednak bardzo mocna, ostatecznie nagrodę otrzymał dramat wojenny „Na Zachodzie bez zmian” (razem trzy statuetki). Ostatnim razem Polak otrzymał Oscara w 2015 r. – Paweł Pawlikowski za „Idę”.

Oscary 2023: laureatki i laureaci

Najlepszy film: Wszystko wszędzie naraz
Pozostałe nominacje: Avatar: Istota wody, Duchy Inisherin, Elvis, Fabelmanowie, Na Zachodzie bez zmian, Tár, Top Gun: Maverick, Women Talking, W trójkącie

Najlepszy reżyser: Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Wszystko wszędzie naraz)
Pozostali nominowani: Martin McDonagh (Duchy Inisherin), Steven Spielberg (Fabelmanowie), Todd Field (Tár), Ruben Östlund (W trójkącie)

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Brendan Fraser (Wieloryb)
Pozostali nominowani: Austin Butler (Elvis), Colin Farrell (Duchy Inisherin), Paul Mescal (Aftersun), Bill Nighy (Living)

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Michelle Yeoh (Wszystko wszędzie naraz)
Pozostałe nominacje: Cate Blanchett (Tár), Ana de Armas (Blondynka), Andrea Riseborough (To Leslie), Michelle Williams (Fabelmanowie)

Najlepszy aktor drugoplanowy: Ke Huy Quan (Wszystko wszędzie naraz)
Pozostali nominowani: Brendan Gleeson (Duchy Inisherin), Brian Tyree Henry (Most), Judd Hirsch (Fabelmanowie), Barry Keoghan (Duchy Inisherin)

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Jamie Lee Curtis (Wszystko wszędzie naraz)
Pozostałe nominowane: Angela Bassett (Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu), Hong Chau (Wieloryb), Kerry Condon (Duchy Inisherin), Stephanie Hsu (Wszystko wszędzie naraz)

Najlepszy scenariusz adaptowany: Women Talking
Pozostałe nominacje: Glass Onion, Living, Na Zachodzie bez zmian, Top Gun: Maverick

Najlepszy scenariusz oryginalny: Wszystko wszędzie naraz
Pozostałe nominacje: Duchy Inisherin, Fabelmanowie, Tár, W trójkącie

Najlepsze zdjęcia: Na Zachodzie bez zmian (James Friend)
Pozostałe nominacje: Bardo, fałszywa kronika garści prawd (Darius Khondji), Elvis (Mandy Walker), Imperium światła (Roger Deakins), Tár (Florian Hoffmeister)

Najlepsza scenografia i dekoracja wnętrz: Na Zachodzie bez zmian
Pozostałe nominacje: Avatar: Istota wody, Babilon, Elvis, Fabelmanowie

Najlepszy montaż: Wszystko wszędzie naraz
Pozostałe nominacje: Duchy Inisherin, Elvis, Tár, Top Gun: Maverick

Najlepsze efekty specjalne: Avatar: Istota wody
Pozostałe nominacje: Na Zachodzie bez zmian, Batman, Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, Top Gun: Maverick

Najlepsze kostiumy: Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu
Pozostałe nominacje: Babilon, Elvis, Wszystko wszędzie naraz, Paryż pani Harris

Najlepsza charakteryzacja: Wieloryb
Pozostałe nominacje: Na Zachodzie bez zmian, Batman, Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu, Elvis

Najlepszy dźwięk: Top Gun: Maverick
Pozostałe nominacje: Na Zachodzie bez zmian, Avatar: Istota wody, Batman, Elvis

Najlepsza muzyka: Na Zachodzie bez zmian
Pozostałe nominacje: Babilon, Duchy Inisherin, Wszystko wszędzie naraz, Fabelmanowie

Najlepsza piosenka: Naatu Naatu (M.M. Keeravani, Rahul Sipligunj, Kaal Bhairavy, RRR)
Pozostałe nominacje: Lift Me Up (Rihanna, Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu), This Is A Life (Son Lux, Wszystko wszędzie naraz), Applause (Sofia Carson, Tell It like a Woman), Hold My Hand (Lady Gaga, Top Gun: Maverick)

Najlepszy dokument pełnometrażowy: Nawalny (reż. Daniel Roher)
Pozostałe nominacje: Całe to piękno i krew (reż. Laura Poitras), Dom z drzazg (reż. Simon Lereng Wilmont), Wszystko, co żyje (reż. Shaunak Sen), Wulkan miłości (reż. Sara Dosa)

Najlepszy dokument krótkometrażowy: Zaklinacze słoni
Pozostałe nominacje: Haulout, Jak minął rok?, Efekt Marthy Mitchell, Stranger at the Gate

Najlepszy film międzynarodowy: Na Zachodzie bez zmian (Niemcy)
Pozostałe nominacje: Argentyna, 1985 (Argentyna), Blisko (Belgia), Cicha dziewczyna (Irlandia), IO (Polska)

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: Guillermo del Toro: Pinokio (reż. Guillermo del Toro, Mark Gustafson)
Pozostałe nominacje: Kot w butach: Ostatnie życzenie (reż. Joel Crawford), Marcel muszelka w różowych bucikach (reż. Dean Fleischer Camp), Morska bestia (reż. Chris Williams), To nie wypanda (reż. Domee Shi)

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: Chłopiec, kret, lis i koń
Pozostałe nominacje: The Flying Sailor, Ice Merchants, My Year of Dicks, An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski: An Irish Goodbye
Pozostałe nominacje: Ivalu, Le Pupille, Night Ride, The Red Suitcase

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną