Kultura

Harry Potter czaruje świat

Plakat promocyjny najnowszego filmu o Harrym Potterze Plakat promocyjny najnowszego filmu o Harrym Potterze
Gorączka opada. Najnowsza, ostatnia książka o Harrym Potterze już w księgarniach.

Szaleństwo zaczęło się w nocy z piątku na sobotę 21 lipca, gdy w sprzedaży pojawił się długo wyczekiwany, ostatni tom z cyklu: "Harry Potter and the Deathly Hallows" (kup książkę w merlin.pl). W sieci pełno jest spoilerów, czyli informacji ujawniających kluczowe elementy fabuły, a najbardziej zainteresowani zdążyli już nawet pobrać na swój komputer całą książkę. Wygląda na to, że na nic zdały się wymyślne zabezpieczenia i monitorowane ciężarówki rozwożące najnowszy tom Harrego Pottera do obleganych przez czytelników punktów sprzedaży. Na nic zdały się też apele wydawcy i samej autorki, J.K. Rowling, o nieupublicznianie szczegółów fabuły. Bardziej zdesperowani fani Pottera przychodzą więc do księgarni z odtwarzaczem mp3 i słuchawkami na uszach, żeby tylko nie usłyszeć od innych np. zakończenia. Inni już dawno zamówili książkę w internetowych sklepach i czekają na gorącą przesyłkę. Na ten weekend zapowiada się wielkie czytanie...Harry Potter - czytaj więcej o książkach:

 • Co czyta Europa?  - Europejskie listy bestsellerów dowodzą, że każdy najchętniej czyta swoje. Czytamy najchętniej o sobie, porozumiewamy się zaś głównie dzięki Amerykanom.
 • Łańcuch książkowo-pokarmowy - Przebojami literackimi pierwszego półrocza są u nas: kolejny tom Harry'ego Pottera, powieści Jerzego Pilcha i Katarzyny Grocholi oraz thriller Dana Browna. Z bestsellerów żyją jednak nie tylko autorzy i wydawnictwa, ale także pokaźna grupa innych osób: agentów literackich, hurtowników, specjalistów od promocji, bez których rynek książki już nie mógłby istnieć.
 • Globalny Harry - Światowa premiera kolejnej części przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół przerosła wszelkie oczekiwania: już w tej chwili mówi się o tym, że „Harry Potter i Zakon Feniksa" to najlepiej sprzedająca się książka w historii.
 • Rodzeństwo Harry'ego Pottera - Na nasze ekrany wchodzi właśnie długo oczekiwana „Komnata tajemnic" - druga część przygód Harry'ego Pottera. Sukces młodocianego czarodzieja sprawił, że powstała wręcz moda na innych podobnych adeptów magii.
 • Bajka dla nieco starszych dzieci - Amerykańscy fani Harry'ego Pottera godnie powitali drugą część przygód swego idola - kilkusetmetrowe kolejki ustawiały się na premierę „Komnaty tajemnic" od wczesnego rana.
 • Nowy bohater literatury dziecięcej - W czasach kiedy biedny Harry Potter tkwił w swojej komórce pod schodami, pojawił się inny bohater, który go w niczym nie przypomina. Jest to Koszmarny Karolek, stworzony przez angielską dziennikarkę i pisarkę Francescę Simon. Właśnie ukazał się u nas kolejny tom jego przygód.
 • Harry, Bridget i Pokémony królują na naszym rynku wydawniczym - Zakończone w ubiegłym tygodniu Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie dały wydawcom nie lada okazję do pozyskania nowych czytelników. Wprawdzie w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży książek w Polsce zwiększyły się o około 7 proc., ale dobra koniunktura trwająca przez ostatnie lata skończyła się. Prognozy na ten sezon też nie są najlepsze: ma być on słabszy od poprzedniego, choć roztaczanie czarnych wizji i mówienie o kryzysie byłoby pewnie przesadą.
 • Harry Potter i analfabeci - Popularność książek o przygodach Harry'ego Pottera (1,7 mln sprzedanych egzemplarzy w ubiegłym roku) oraz Bridget Jones (600 mln) nie oznacza przełomu na polskim rynku wydawniczym. 
 • Młodzi czytelnicy piszą w listach, dlaczego kochają Pottera - Dzieci są najbardziej wiarygodnymi recenzentami „Harry'ego Pottera" - twierdzi polski wydawca książki. I słusznie, bo w końcu to one kupiły ponad 120 mln egzemplarzy powieści tego cyklu i to one w pierwszą noc sprzedaży w Polsce zmusiły do wyjścia na zakupy sto tysięcy rodziców. 
 • Fragment książki "Harry Potter - filozoficzny czarodziej"Harry Potter - czytaj więcej o filmach:

 • Sequele bez końca - Na nasze ekrany wchodzi właśnie „Harry Potter i czara ognia", w grudniu powróci King Kong. W kulturze popularnej nie ma dnia, abyśmy nie dowiadywali się, że szykuje się jakaś kontynuacja utworu, który zdobył uznanie widzów, więc warto go sprzedać na nowo.
 • Harry Potter i Czara Ognia - Nowego „Pottera" powitaliśmy w zeszłym tygodniu artykułem prof. Burszty o sequelach, z którego wynikało, iż cudowne dziecko angielskiej pisarki J.K. Rowling jest tej mody przykładem wręcz doskonałym.
 • Na ekranie: Harry Potter i więzień Azkabanu  - Trzecia część przygód nastoletniego czarodzieja z Hogwartu ma poważniejszy charakter. Sporo miejsca poświęca się w niej wyjaśnieniom skomplikowanej przeszłości rodziny Pottera, zwłaszcza zaś powiązań bohatera z jego ojcem chrzestnym.
 • Na ekranie - Harry Potter i komnata tajemnic. Druga ekranizacja jest, podobnie jak część pierwsza, wierna oryginałowi, o czym nie pozwalali mi zapomnieć siedzący za mną w kinie chłopcy, głośno zapowiadając kolejne sceny.
 • Do czytania pod prysznicem - Film o Harrym Potterze wywołał protest przedstawicieli duchowieństwa jako propaganda zabobonu. Komentator Radia Maryja określił go jako powrót do pogaństwa. Ale również w Stanach Zjednoczonych oceniono film, i także książkę, jako zagrożenie pedagogiczne: nastąpił tu jakoby podział na godnych pogardy mugoli, czyli zwykłych obywateli, oraz wtajemniczonych uczniów szkoły Hogwartu - czarowników, a więc coś w rodzaju młodocianego rasizmu. 
 • Harry Potter czaruje na ekranach polskich kin - Tajemniczy pociąg, który wyruszył z peronu numer 9 i 3/4 londyńskiego dworca King's Kross, dotarł w końcu i do nas. Film „Harry Potter i kamień filozoficzny" wchodzi na ekrany witany owacyjnie przez miłośników małego czarodzieja, a nieufnie przez mugoli, czyli tych, którzy nie potrafią zrozumieć, że także w naszym dobrze poukładanym świecie dzieją się rzeczy, o których nie śniło się nawet modnym prorokom postmodernizmu.
 • Magiczna filmowa kariera małego czarodzieja - Nowy rekordzista ma 11 lat, opadające na czoło ciemne włosy, na nosie okulary, a na czole zygzak w kształcie błyskawicy. Harry Potter w ciągu jednego weekendu stał się supergwiazdą filmową, bijąc na głowę dinozaury z „Parku Jurajskiego" i depcząc po piętach kosmicznym stworom z pierwszego epizodu „Gwiezdnych wojen". 
 • Dwanaście zaklęć - Nowy film z Potterem trafi do naszych kin 27 lipca. Tymczasem jest już do nabycia gra „Harry Potter i Zakon Feniksa". Jej twórcy dobrze odrobili lekcję - wiernie przenieśli do wirtualnego świata to, co znamy z ekranu i kart książki. Jak Harry Potter zaczarował świat:

 • Harry Potter i copyrightowa paranoja TM - Gdy prawnicy zabiorą się za wszystkie sfery życia, świat pogrąży się w chaosie.
 • Kod bestsellera - Dlaczego jedne książki stają się przebojami, a inne nie? Wskazujemy kilka tropów, które naprowadzą nas na ślad tzw. bestsellera.
 • Wydawca Harry´ego Pottera: Bob nie z tej planety - Pastor, filantrop, marzyciel, biznesmen. Dziedzic bajecznej fortuny. Historia życia Roberta Gamble´a jest jak gotowy scenariusz filmowy. Nawet najbliżsi znajomi zastanawiają się, dlaczego zdecydował się spędzić pół życia w Polsce. I za co kocha Polaków, którzy - bywało - dawali mu w kość.  
 • Joanne Rowling: magiczny świat na wyciągnięcie ręki - Cykl brytyjskiej autorki Joanne K. Rowling o Harrym Potterze robi na świecie furorę. Mówi się o sprzedaniu 300 mln egzemplarzy czterech na razie tytułów (z planowanych siedmiu), przetłumaczonych na 35 języków. W ślad za popularnością przyszedł sukces finansowy: Rowling znalazła się na 25 miejscu listy „Forbesa" i na trzecim wśród najbogatszych ludzi Wielkiej Brytanii. Gazety obwołały cykl Rowling najbardziej obficie sprzedającym się bestsellerem w dziejach książki. Na czym polega tajemnica niesamowitej popularności Harry'ego Pottera? 
 • Czarodziej Harry Potter - Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o Joanne K. Rowling ani o Harrym Potterze. Dziś znają ich miliony dzieci i dorosłych. Rowling to 34-letnia angielska autorka, mieszkanka Edynburga, Harry Potter to bohater jej książek, chłopiec, który okazał się być czarnoksiężnikiem.
 • Eliksir filozoficzny w kociołku mitologicznym - Filozofia obecna jest już w pierwszej książce o Harrym Potterze, a mianowicie w samym tytule: „Harry Potter i kamień filozoficzny" - piszą Jorgen Gaare i Oystein Sjaastad, autorzy „Harrego Pottera - filozoficznego czarodzieja".
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Trujące odpady po zakładach

Ludzie piją skażoną wodę, budują domy na zatrutej ziemi, ale odpowiedzialnych za środowisko urzędników niewiele to obchodzi.

Ryszarda Socha
28.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną