Kultura

Frédéric Blondy

Blondy Frédéric

Frédéric Blondy: fortepian ma wiele twarzy.

 

Frédéric Blondy (ur. 1973) - francuski pianista improwizujący. Decyzja o poświęceniu się w całości muzyce zeszła się w jego przypadku z porzuceniem studiów matematycznych i fizycznych na uniwersytecie w Bordeaux. Rozpoczynał jako pianista jazzowy studiując jednocześnie w Narodowym Konserwatorium w Bordeaux. Po przeniesieniu się do Paryża rozpoczął pracę z Marie-Christine Calvet w Międzynarodowym Centrum Fortepianu, gdzie skupił się wokół zagadnienia cielesnego podejścia do instrumentu. Podejście to rozwija w swojej codziennej praktyce improwizatorskiej.

Jako jeden z najbardziej oryginalnych pianistów improwizujących współpracował z takimi muzykami jak Lê Quan Ninh, Michel Doneda, Joëlle Léandre, Thomas Lehn, Radu Malfatti, John Tilbury czy Otomo Yoshihide. Współpracuje również z tancerzami, kompozytorami oraz studiem eksperymentalnym francuskiego radia.

Materiał zrealizowany został podczas pierwszej części organizowanego przez Michała Liberę cyklu "Zakrzywienia igły. Muzyka prawie niemożliwa do wykonania" w Warszawie 19 i 20 października 2007 roku. Jest to trzeci pobyt tego pianisty w Polsce w ciągu niespełna trzech lat. Każdorazowo - poza własnymi projektami - podejmował on współpracę z polskimi improwizatorami takimi jak DJ Lenar czy Piotr Bukowski.


Strona internetowa pianisty: fredericblondy.net

Więcej sylwetek młodych muzyków - w sekcji "Z kamerą wśród twórców". 

Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną