„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Frédéric Blondy

Blondy Frédéric

Frédéric Blondy: fortepian ma wiele twarzy.

 

Frédéric Blondy (ur. 1973) - francuski pianista improwizujący. Decyzja o poświęceniu się w całości muzyce zeszła się w jego przypadku z porzuceniem studiów matematycznych i fizycznych na uniwersytecie w Bordeaux. Rozpoczynał jako pianista jazzowy studiując jednocześnie w Narodowym Konserwatorium w Bordeaux. Po przeniesieniu się do Paryża rozpoczął pracę z Marie-Christine Calvet w Międzynarodowym Centrum Fortepianu, gdzie skupił się wokół zagadnienia cielesnego podejścia do instrumentu. Podejście to rozwija w swojej codziennej praktyce improwizatorskiej.

Jako jeden z najbardziej oryginalnych pianistów improwizujących współpracował z takimi muzykami jak Lê Quan Ninh, Michel Doneda, Joëlle Léandre, Thomas Lehn, Radu Malfatti, John Tilbury czy Otomo Yoshihide. Współpracuje również z tancerzami, kompozytorami oraz studiem eksperymentalnym francuskiego radia.

Materiał zrealizowany został podczas pierwszej części organizowanego przez Michała Liberę cyklu "Zakrzywienia igły. Muzyka prawie niemożliwa do wykonania" w Warszawie 19 i 20 października 2007 roku. Jest to trzeci pobyt tego pianisty w Polsce w ciągu niespełna trzech lat. Każdorazowo - poza własnymi projektami - podejmował on współpracę z polskimi improwizatorami takimi jak DJ Lenar czy Piotr Bukowski.


Strona internetowa pianisty: fredericblondy.net

Więcej sylwetek młodych muzyków - w sekcji "Z kamerą wśród twórców". 

Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną