Kultura

Dwójka: cisza w eterze

Ratujmy Dwójkę. Bo warto Ratujmy Dwójkę. Bo warto
8 lipca radiowa Dwójka zamilknie na 24 godziny w ramach protestu przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania jej misji. Początek końca stacji dla melomanów i miłośników kultury wysokiej?

Czy radiowa Dwójka ma w dzisiejszych (tzn. komercyjnych) czasach rację bytu? Warto o nią walczyć? Zachęcamy do dyskusji na forum!


Program 2 Polskiego Radia jest wyjątkowy, bowiem na polskich falach nie ma stacji, którą można by z nim pomylić. Muzyka klasyczna, folk, jazz, literatura piękna, publicystyka kulturalna, które do tej pory wypełniały program 24 godziny na dobę, teraz mogą zniknąć z eteru. Smutnym preludium do tego może stać się dzień 8 lipca, kiedy to tradycyjne treści zostaną zastąpione wymowną ciszą, przetykaną co jakiś czas następującym komunikatem:

"Szanowni Państwo, to jest akcja protestacyjna Zespołu Programu 2. Nasze istnienie jest zagrożone między innymi na skutek dramatycznie zmniejszających się wpływów z abonamentu. Tylko stabilne finansowanie pozwoli zachować na dotychczasowym poziomie naszą ofertę muzyczną, literacką i publicystyczną. Tylko  zapewnienie środków odpowiadających zakresowi pełnionej przez nas misji kulturalnej i edukacyjnej uchroni nasz Program przed nadaniem w najbliższym czasie ostatniej audycji: Requiem dla Dwójki. Nie skazujmy radia publicznego na milczenie." 

Komunikatem tym ludzie Dwójki chcą zwrócić uwagę na kwestie pomijane w debacie publicznej, w której ostatnio istnieje tylko temat politycznych przepychanek wokół TVP, a kwesta radia jakby przestała istnieć.

Pomożecie? 

"Pogarszająca się sytuacja finansowa Programu zmusiła nas do wyjątkowej formy protestu. To apel, który kierujemy do słuchaczy, naszych przyjaciół, do środowisk twórczych, kolegów dziennikarzy i tych, którzy decydują o losie publicznych mediów" - piszą w swoim apelu radiowcy. "Naszą działalność kulturalną i edukacyjną prowadziliśmy zawsze z pełnym zaangażowaniem i na najwyższym poziomie. Pogarszającą się sytuację finansową traktowaliśmy dotąd jako przejściowe kłopoty. Dzisiejszy stan debaty o mediach publicznych odebrał nam nadzieję na rozwiązanie problemu w najbliższej przyszłości."

Radiowa Dwójka nie nadaje reklam, jest w całości utrzymywana ze środków publicznych, dlatego brak gwarancji stabilnego finansowania Polskiego Radia uderza przede wszystkim w tę stację, która ani nie ma wystarczających środków na zaplanowane nagrania i koncerty, ani nie może wesprzeć prestiżowych festiwali, które dotąd współorganizowała. Żeby ratować sytuację, dziennikarze Dwójki zgodzili się na drastyczne zmniejszenie swoich honorariów, ale i to nie pomogło. Teraz pozostał im tylko apel o połączenie sił. "My - zespół Programu 2 - nie chcemy walczyć sami!" - piszą. "Prosimy o solidarność z naszym protestem. Niech każdy zrobi to, co może". A można np. zapłacić abonament czy skontaktować się ze swoim posłem.

Czym jest Dwójka 

"Program 2 Polskiego Radia jest jedyną w Polsce radiową filharmonią, teatrem wyobraźni i źródłem informacji kulturalnych. Jest instytucją kultury o najszerszym audytorium i największym zasięgu, równorzędnym i cenionym partnerem radiofonii publicznych na całym świecie" - opowiadają o swoim radiu dziennikarze.

 


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną