Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Film

Reżyser i jego wszystkie kochanki

Recenzja filmu: "Męski erotyk", reż. Jorgen Leth

Reżyser w różnych egzotycznych zakątkach świata rejestrował swoje spotkania z kobietami, które próbował namówić do zagrania w filmie erotycznym. Na zdj. jedna z nich Reżyser w różnych egzotycznych zakątkach świata rejestrował swoje spotkania z kobietami, które próbował namówić do zagrania w filmie erotycznym. Na zdj. jedna z nich materiały prasowe
Najbardziej osobiste dokonanie reżysera, na granicy ekshibicjonizmu.

Duński mistrz dokumentu Jørgen Leth znany jest polskim widzom głównie z eksperymentalnych „Pięciu nieczystych zagrań”, zrealizowanych do spółki z niepokornym uczniem Larsem von Trierem. Poetycki esej „Męski erotyk” to rzecz innego kalibru. Najbardziej osobiste dokonanie reżysera, na granicy ekshibicjonizmu. Składa się z prywatnych nagrań Letha. Ten w różnych egzotycznych zakątkach świata – od São Paulo i Rio de Janeiro, po Balem, Dakar, Tokio – rejestrował swoje spotkania z kobietami, które próbował namówić do zagrania w filmie erotycznym – bez udziału mężczyzn. Pytał je, czy zgodzą się wystąpić nago, kazał czytać pikantne wiersze, z niektórymi uprawiał seks, a następnie oceniał w skali od jednego do czterech. Można go odczytać jako metaforę narcyzmu skruszonego upływem czasu. Albo odważną spowiedź szacownego artysty, konsula przyznającego się w końcu do swojej największej słabości – seksoholizmu. Film wywołał sensację na świecie. Feministki pewnie rozszarpią go na strzępy.

Męski erotyk, reż. Jørgen Leth, prod. Dania, 90 min

Polityka 28.2011 (2815) z dnia 07.07.2011; Afisz. Premiery; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Reżyser i jego wszystkie kochanki"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Diagnoza: borelioza. Ale czy na pewno?

W Polsce mnożą się fałszywe rozpoznania boreliozy. Oraz medycy, rzekomi specjaliści od tej choroby. A także rzekomi chorzy, spanikowani, że padli ofiarą kleszcza.

Paweł Walewski
07.11.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną