Film

Na małym ekranie

Recenzja filmu: "Moje zapiski z podziemia", reż. Jacek Petrycki

materiały prasowe
Dokument o tym, jak było zorganizowane antykomunistyczne peerelowskie podziemie.

Unikatowy zbiór amatorskich nagrań dokumentujących konspiracyjną codzienność w czasie stanu wojennego był przez lata archiwizowany przez nieformalną grupę, do której należeli m.in. Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński. Jacek Petrycki zmontował z nich poglądowo-edukacyjny godzinny film skierowany głównie dla młodego pokolenia Polaków o tym, jak było zorganizowane antykomunistyczne peerelowskie podziemie. Wypowiadają się ówcześni opozycjoniści (m.in. Janusz Onyszkiewicz, Stefan Kisielewski, Marek Edelman) pokazywani niekiedy w sytuacjach półprywatnych, jak gadający do kamery w piżamie Zbigniew Bujak, czy opowiadający o „terroryzmie w mundurach” Jan Lityński podczas doklejania sobie maskujących wąsów.

Wartością materiałów realizowanych m.in. dla opozycyjnego wydawnictwa CDN, oprócz widocznego w każdym niemal ujęciu entuzjazmu ludzi Solidarności, jest brak jakiegokolwiek retuszu inscenizacyjnego. Udało się zarejestrować autentyczne warunki, w jakich produkowano bibułę, technikę fałszowania dowodów osobistych, metody Jacka Kuronia na gubienie śledzących go esbeckich tajniaków, akcje ulotkowe na ulicach Warszawy, próby do „Wieczernika”. Dzięki tym niepozornym, niekiedy fatalnej jakości obrazom „Moje zapiski z podziemia” stanowią kapitalną lekcję historii.

Moje zapiski z podziemia, reż. Jacek Petrycki, prod. Polska, 50 min. Emisja Canal Plus 18.12.2011, godz. 16.00

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną