„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Film

Poruszający dokument

Recenzja filmu: „Miłość bez ustawki”, reż. Kamil Król

Ten dokument to historia przemiany prowodyra ustawek, zadymiarza, sądzonego też za napady i kradzieże. Ten dokument to historia przemiany prowodyra ustawek, zadymiarza, sądzonego też za napady i kradzieże. HBO / materiały prasowe
Czy społeczeństwo powinno dawać kolejną szansę kibolom? Poruszające i na czasie.

„Dzielą nas kluby, łączy miłość” – piszą na zaproszeniu na ślub Krzysztof i Mariola, kibicka Ruchu Chorzów i kibol Motoru i Śląska Wrocław. Świetny dokument Kamila Króla zaczyna i kończy się sceną w sądzie, gdzie małżonkowie wnoszą o warunkowe przedterminowe zwolnienie Krzysztofa z dalszego odbywania kary więzienia. To, co pomiędzy, to historia przemiany prowodyra ustawek, zadymiarza, sądzonego też za napady i kradzieże (sam widzi to nieco inaczej: „Nie jesteśmy źli ludzie, tylko takie mamy dziwne hobby, że lubimy się lać po mordach, w lasach, za swój klub, który kochamy”), w przykładnego męża, ojczyma, pracownika i obywatela. A wszystko to sprawiła miłość, na którą „nie ma mocnych”.

Dzierżoniowska love story to stopniowe przełamywanie nieufności otoczenia: mama i nastoletnia córka Marioli muszą zaakceptować kryminalną przeszłość nowego członka rodziny, przyjaciele obu stron – zdradę barw klubowych, Krzysztof uwierzyć w miłość Marioli, Mariola – w jego chęć zmiany. Są dramaty: więzienie i rak Krzyśka oraz folklor Polski B – z wrzucaniem wszystkiego na Naszą Klasę i zabawą przy hitach disco polo – zmiksowany z folklorem kibolskim (odpalanie rac przed urzędem stanu cywilnego na cześć młodej pary, celebrowanie zakazów stadionowych). I jest pytanie: czy społeczeństwo powinno dawać kolejną szansę kibolom? Poruszające i na czasie.

Miłość bez ustawki, reż. Kamil Król, dokument prod. HBO Polska, emisja: 29 czerwca godz. 22.00 w HBO i HBO HD

Polityka 26.2012 (2864) z dnia 27.06.2012; Afisz. Premiery; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Poruszający dokument"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Klasyki Polityki

O Niemcu, co chciał pięknej Polki

Bracia D. podając się za biedne, aczkolwiek niezwykle urodziwe Polki, flirtowali listownie z obcokrajowcami. Ci przysyłali im pieniądze. Zabawę popsuli Holender i Niemiec. Nie wystarczały im listy, chcieli się żenić.

Adam Jaworski
14.09.2002
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną