Film

Zasada kontrastu

Recenzja filmu: "Kto cię uczył jeździć?", reż. Andrea Thiele

Bawarski  instruktor jazdy i koreańska uczennica. Bawarski instruktor jazdy i koreańska uczennica. materiały prasowe
Lekko, bezpretensjonalnie, łamiąc wszelkie zasady obowiązujące w klasycznych dokumentach, opowiada o dziwności świata.

W kinie dokumentalnym wszystko jest już możliwe. Ciekawy przykład twórczej inwencji stanowi komedia „Kto cię uczył jeździć?”, formalnie niewiele różniąca się od filmu fabularnego. Bohaterami jest trójka cudzoziemców przystępujących do egzaminu na prawo jazdy w dalekich, obcych im kulturowo krajach. Rozkojarzony, amerykański grafik męczy się w Tokio na kursach samochodowych, nie potrafiąc nauczyć się wschodniej sztuki samoopanowania i dyscypliny. Przedsiębiorcza Niemka złości się na zasady ruchu drogowego w Mumbaju. Subtelna, wystraszona Koreanka nie rozumie twardej logiki monachijskiego nauczyciela, uczącego ją szybko i mechanicznie zmieniać biegi na autostradach. Pozornie błaha sytuacja stwarza w filmie humorystyczne pole obserwacji tego, co politolog Samuel Huntington nazwał zderzeniem cywilizacji.

Reżyserka Andrea Thiele umiejętnie wydobywa głębokie różnice wrażliwości, mentalności, toków rozumowania, obyczajów między Azjatami, Amerykanami i Europejczykami. Lekko, bezpretensjonalnie, łamiąc wszelkie zasady obowiązujące w klasycznych dokumentach, opowiada o dziwności świata – wrażeniu doskonale znanym nie tylko podróżnikom czy turystom, dzięki któremu łatwiej pojąć, kim sami jesteśmy.

 

Kto cię uczył jeździć?, reż. Andrea Thiele, prod. Niemcy, 84 min

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Afisz. Premiery; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Zasada kontrastu"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną