Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Wódka z Hitlerem

Recenzja filmu: "AmbaSSada", reż. Juliusz Machulski

Robert Więckiewicz, specjalista od ról wąsatych przywódców. Robert Więckiewicz, specjalista od ról wąsatych przywódców. Gutek Film
Wypad z Hitlerem na wódkę do współczesnego warszawskiego baru – pierwsza klasa.

Widok z okna apartamentowca położonego przy ul. Pięknej w Warszawie jest imponujący. Wielka stolica wielkiego państwa, ze Szczecinem i Wrocławiem, ale także Wilnem i Lwowem. Wszystko zawdzięczamy dwojgu młodym ludziom, którzy zmienili bieg historii, oczywiście na naszą korzyść. Jak się bowiem okazało, w domu, do którego czasowo się wprowadzili, przed wojną mieściła się niemiecka ambasada. Nadal się mieści, co lokatorzy odkrywają w windzie pełniącej funkcję wehikułu czasu. Teraz będą poruszać się między sierpniem 1939 a sierpniem 2012. Pomysł podróży w czasie nie jest nowy (czy są jeszcze w kinie nowe pomysły?), zatem wszystko zależy od wykonania. Po wpadce Juliusza Machulskiego, jaką była „Kołysanka”, można było mieć najgorsze przeczucia, jednak tym razem jest o wiele lepiej. Na początku akcja trochę się ślimaczy, ale potem nabiera tempa, jak na zwariowaną komedię przystało. Liczba gagów wzrasta gwałtownie z chwilą pojawienia się w ambasadzie samego Hitlera. Niestety, nie wszystkie reprezentują najwyższy poziom. Führer na sedesie czytający „Winnetou” jest mało zabawny, a scena, w której nasi maltretują mu twarz ostrym kantem kartki papieru, w złym guście. Za to wypad z Hitlerem na wódkę do współczesnego warszawskiego baru – pierwsza klasa.

Prawdziwym odkryciem „AmbaSSady” jest Adam „Nergal” Darski, który gra Ribbentropa jak zawodowiec. Od czasów Mikulskiego nikt nie nosił z taką gracją hitlerowskiego munduru. Robert Więckiewicz w roli Adolfa Hitlera znowu daje popis, choć być może widzowie, którzy parę dni wcześniej oglądali go jako Wałęsę, będą troszkę zdezorientowani. Jest jeszcze jeden wódz z wąsami, którego Więckiewicz mógłby, a nawet powinien, zagrać. Zgadniecie, kto to?

 

AmbaSSada, reż. Juliusz Machulski, prod. Polska, 105 min

Polityka 42.2013 (2929) z dnia 15.10.2013; Afisz. Premiery; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Wódka z Hitlerem"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną